Dlaczego hortensje, zwłaszcza bukietowe, po przesadzeniu do gruntu często się przewracają? Odpowiedź jest prosta – w szkółkach ogrodniczych rośliny na sadzonki rosną bardzo blisko siebie, nawet co 10 cm, dla porównania – w ogrodzie hortensje sadzi się w odległości 1-1,5 metra. A to sprawia, że konkurują ze sobą o dostęp do światła, więc pną się w górę jak szalone.
To sprawia, że kiedy już jako sadzonki trafią do sklepów, mogą być bardzo wysokie, ale ich łodygi, które tak szybko przyrastały są wiotkie i słabe, co jest problemem szczególnie wtedy, gdy obciążają je ciężkie kwiaty. Dlatego po przesadzeniu do gruntu, po pierwszym silniejszym deszczu czy wietrze lub choćby z powodu szoku po zmianie środowiska przewracają się.
Hortensje – jak przeciwdziałać przewracaniu się krzewów?
Kiedy kupujemy duże sadzonki hortensji, warto je po przesadzeniu do gruntu zabezpieczyć przed przewracaniem – otoczyć ją wysoką podporą (można kupić w każdym sklepie ogrodniczym) lub konstrukcją własnej roboty. Można też w środek krzewu wbić wysoki palik z przywiązanym do niego sznurkiem, którym następnie otaczamy łodygi hortensji. Ten ostatni sposób jest o tyle dobry, że najmniej widoczny. Kiedy roślina się wzmocni, podporę można usunąć.
Hortensja – co robić, gdy się przewróci?
Wysokie sadzonki hortensji wysadzone do gruntu jesienią ogrodnicy radzą zostawić w spokoju – po przycięciu pielęgnacyjnym pędy odrosną zdrowe i mocne. Hortensje posadzone wiosną można podeprzeć, a żeby pędy szybciej zdrewniały i były sztywne nawozić nawozami potasowymi, ograniczające jednocześnie nawożenie azotem, który jeszcze bardziej pobudziłby roślinę do wzrostu.
Inne powody, dla których hortensje się pokładają
Hortensje uginają się pod ciężarem kwiatów – to najczęstsza przyczyna. Ale powodem może być też niewłaściwe nawożenie – pokładanie się hortensji wywołuje np. nadmiar nawozów azotowych. Dlatego nie powinno się ich ściółkować świeżo skoszoną trawą, a np. korą iglastą nieodkwaszoną, zrębkami iglastymi, szyszkami, kwaśnym torfem.
Czytaj też:
Oh oui! Styl francuski we wnętrzach
Czytaj też:
Hortensja bukietowa kwitnie aż do października, trzeba ją jednak odpowiednio wzmacniaćCzytaj też:
Wyspa kuchenna – 10 inspirujących projektów