Sypialnia to wyjątkowe pomieszczenie w domu, kojarzy nam się ze snem, wypoczynkiem i spokojem. Każdy z nas chce w tym pomieszczeniu uzyskać wyjątkowy klimat i przytulny efekt. Prawidłowe oświetlenie sypialni może w tym tylko pomóc. Istnieje kilka sprawdzonych możliwości oświetlenia sypialni, poniżej parę wskazówek architektka wnętrz Agnieszki Zaranek z pracowni Decoroom.
Różne typy oświetlenia w sypialni
Sypialnia z rattanowym kloszem, projekt Decoroom
Sypialnia w pastelach, zamiast lampek nocnych – lampki wiszące, projekt Decoroom
Oświetlenie tworzące nastrój to dwa okrągłe kinkiety, natomiast lampki do czytania zamontowano poniżej, tuż nad wezgłowiem
Industrialne kinkiety stanowią wykończenie tapicerowanego zagłówka
Kinkiety-reflektorki tworzą na ścianie dynamiczną kompozycję świetlną
Złote lampy wiszące nawiązują do dekoracji nad łóżkiem
Dwie lampy wiszące zastępują tradycyjne lampki nocne
I znów bliźniacze lampy wiszące zamiast stojących lampek nocnych
Oświetlenie sypialni to papierowy designerski klosz jako lampa główna (&Tradition) oraz minimalistyczny reflektorek do czytania
Kobieca sypialnia w różach ze złotymi kinkietami, projekt Decoroom
Oświetlenie sypialni stanowi lampka wisząca oraz kinkiet o ruchomym klosiku
Lampki stojące umieszczone symetrycznie po dwóch stronach łóżka. Pozycja ich klosza jest regulowana
W białej, stylowej sypialni zdecydowano się na dwa kinkiety, które oświetlają całe pomieszczenie
Kinkiet z regulowaną długością ramienia oraz lampka stojąca na toaletce tworzą niezależne sceny świetlne
Sypialnię w stylu nowojorskim uzupełniają klasyczne lampki nocne na złotej podstawie
Dekoracyjna wisząca lampa zastępuje lampkę nocną
Lampy wiszące to oświetlenie ogólne. Reflektorki do czytania są prawie niewidoczne na jasnej ścianie
Lampy w tej sypialni są zróżnicowane (każda z innej parafii), papierowy klosz lampy wiszącej przyjemnie rozprasza światło
Elegancka sypialnia w stylu glamour, projekt Decoroom
Oświetlenie główne w sypialni – tu łatwo o skuchę
– Jeśli chodzi o oświetlenie główne w sypialni, to możemy zastosować lampę centralną lub lampy punktowe, np. natynkowe albo na listwie. Najistotniejsze jest to, aby w sypialni było kilka źródeł światła i aby można je było zapalać i gasić oddzielnie, w zależności od potrzeb i pory dnia – podkreśla architektka wnętrz Agnieszki Zaranek z pracowni Decoroom. Pamiętajmy, że dobór oświetlenia zależy również od koloru sypialni.
Oświetlenie ściany w sypialni – do czytania i tworzenia nastroju
Przy łóżku możemy zastosować lampy stojące na szafkach nocnych, najlepiej z możliwością sterowania natężeniem światła lub kinkiety kierunkowe, które umożliwiają nam skierowanie światła w różne strony tak, aby nie męczyło oczu. Można zastosować też lampy wiszące, które są bardzo dekoracyjne. Ważne, aby nie były zlokalizowane bezpośrednio nad głową, najlepiej umieścić je po bokach. Innym rozwiązaniem jest postawienie lampy podłogowej obok łóżka. Coraz częściej w strefie za łóżkiem lub nad nim stosuje się listwy LED, które dają delikatne dekoracyjne światło, są ukryte i nie emitują światła o zbyt wysokim natężeniu.
Czytaj też:
Funkcjonalne poddasze w 7 krokach – oto co radzi architektka
Światło pod stopami w sypialni – listwy LED
Bardzo funkcjonalnym oświetleniem w sypialni są listwy LED oraz lampy umiejscowione przy podłodze, można z nich korzystać wieczorem, nocą czy nad ranem, przy komunikacji do łazienki lub garderoby. – Takie same plusy ma zastosowanie listwy LED w szafie i garderobie. Otwierając mebel, nie musimy zapalać oświetlenia górnego – radzi architektka wnętrz.
Jeśli w sypialni mamy strefę na biurko, toaletkę lub fotel do czytania, możemy zastosować dekoracyjne kinkiety na ścianach, które nie tylko doświetlają strefę, w której się znajdują, ale również nadają wnętrzu przytulny klimat. Podobną funkcję spełnią lamy stołowe (na przykład na biurku lub parapecie) oraz lampa podłogowa przy fotelu.
Czytaj też:
Ściana w salonie za sofą – 17 aranżacji polskich wnętrzCzytaj też:
Lampa w stylu vintage. Jak ją zrobić samodzielnie? Instrukcja krok po kroku