Przycinanie hortensji to klucz do zdrowego i obfitego kwitnienia. Wczesnowiosenne cięcie pobudza roślinę do wypuszczania nowych, silniejszych pędów. „Nie bójmy się radykalnego cięcia – hortensje odwdzięczą się pięknymi kwiatami” – przekonują nas w kanale You Tube – Info Uprawa.
Dlaczego cięcie hortensji jest kluczowe?
Odpowiednie cięcie hortensji wiosną ma ogromne znaczenie. Dzięki niemu roślina lepiej się rozrasta, wypuszcza grubsze pędy i staje się bardziej zwarta od podstawy. Ponadto sprzyja to większym i obfitszym kwiatostanom. Cięcie pozwala uniknąć sytuacji, w której hortensja przypomina rzadki, nieregularny krzew zamiast mocnej, zdrowej rośliny pełnej kwiatów. Oczywiście, hortensję bukietową można pozostawić bez cięcia, ale zdecydowanie warto się na nie zdecydować. Nie należy się tego bać!
Czytaj też:
Weź jedną łyżkę na pięć litrów wody, a krzewy obsypią się niebieskim kwieciem
Kiedy najlepiej ciąć hortensje?
Zazwyczaj wykonuje się cięcie na początku marca, ale można również rozważyć przycinanie hortensji na przełomie lutego i marca. To wcale nie wpływa negatywnie na ich kwitnienie. Patrząc na prognozy pogodowe, możemy sami zdecydować, kiedy będzie ku temu najlepszy termin.
Niektórzy przycinają hortensje nawet jesienią, ale istnieje ryzyko, że pędy mogą podmarznąć zimą. W takiej sytuacji konieczne jest dodatkowe cięcie na wiosnę, by usunąć uszkodzone części rośliny. Dlatego lepiej poczekać i wykonać cięcie później.
Czytaj też:
Składniki masz w kuchni i w łazience. Zrób miksturę i podlej rododendrony
Jak prawidłowo ciąć hortensje?
W przypadku hortensji bukietowej oraz drzewiastej warto pamiętać, że lepiej przyciąć byle jak niż wcale! Kluczowe jest usunięcie cienkich, słabych pędów – pozostawienie ich sprawi, że kwiaty będą małe, a roślina nie będzie w stanie ich utrzymać.
Poleca się również usuwanie pędów, które nie przetrwały zimy. Chociaż hortensja bukietowa zwykle nie ma z tym problemu, warto na to zwrócić uwagę. Najważniejsze jednak jest mocne cięcie – nie delikatne skracanie pędów, lecz radykalne przycięcie ich nisko nad ziemią. Osoby, które boją się mocnego cięcia, mogą zostawiać dłuższe pędy, ale doświadczeni ogrodnicy zalecają bardziej intensywne skracanie.
Hortensję bukietową można ciąć nawet nad drugim-trzecim oczkiem, co pobudza ją do wzrostu i zagęszczenia. Przy starszych roślinach można ciąć nieco wyżej – nad czwartym-piątym oczkiem. Cięcie wykonuję się na lekkim ukosie, tuż nad oczkiem.
Czytaj też:
Borówka amerykańska wymaga tego zimą. W sezonie krzaczki ugną się od owoców
Hortensja bukietowa kwitnie na pędach jednorocznych, więc nie ma ryzyka, że przez cięcie pozbawimy jej kwiatów. W przypadku hortensji ogrodowej sytuacja wygląda inaczej – większość odmian kwitnie na pędach dwuletnich. Dlatego hortensję ogrodową przycinamy bardzo delikatnie, głównie usuwając przekwitnięte kwiatostany, cienkie i martwe pędy.
Hortensja drzewiasta (Annabelle) – jak ciąć?
Hortensja drzewiasta, znana także jako krzewiasta (np. Annabelle), wymaga każdego roku bardzo niskiego cięcia. W przeciwieństwie do hortensji bukietowej, którą można przycinać coraz wyżej, hortensję drzewiastą tniemy co roku na tej samej, bardzo niskiej wysokości. Dzięki temu jej pędy stają się coraz grubsze i mocniejsze, co pozwala im utrzymać duże kwiatostany.
Czytaj też:
Najlepszy ukorzeniacz do hortensji jaki stosowałam. Jest z gałązek pewnego drzewaCzytaj też:
Lekarstwo dla przemarzniętego rododendrona. To pobudzi go do wzrostuCzytaj też:
Zapomnij o hortensjach. Ten krzew zakwitnie dużo szybciej