To, wbrew pozorom, nie jest nowy budynek, lecz staruszek o niesamowitym potencjale – właściciele chcieli wyremontować go i dostosować do własnego stylu życia. Projekt polegał na całkowitej renowacji wnętrza oraz zmianie układu otworów, z braku lepszego słowa, powiedzmy – okiennych (choć może właściwsze byłoby określenie przesuwne, otwierane szklane ściany).
Istotę projektu stanowi połączenie przestrzeni wewnętrznej z tym, co na zewnątrz. Wspólnym mianownikiem są materiały – drewno dębowe i posadzka mineralna oraz kolory, neutralne i spokojne.
Wyspa na cokole
Dom został zaprojektowany dla pary, ale z myślą o tym, że rodzina się powiększy. Na razie korzystają z niego właściciele i ich goście. Jest tu centralnie umiejscowiona strefa odpoczynku obejmująca jadalnię, kuchnię, salon i niszę tarasową.
Wyspa kuchenna jest jak rzeźba, wsparta na bryle czarnego granitu, opasana postarzanym mosiądzem wybiega daleko poza obszar roboczy kuchni.
Sypialnie umieszczone są po bokach, natomiast pomieszczenia gospodarcze – w głębi.
Gdzie są schody?
Ciekawym elementem są schody. Jedne mają rytmiczną balustradę z drewnianych listewek i liczne schowki pod spodem. Drugie trudno rozpoznać – prowadzą z gościnnej sypialni do dodatkowego łóżka na piętrze i wyglądają jak stos drewnianych klocków.
Hammam po francusku
Główna sypialnia to sekwencja planów, widoków i ukrytych przestrzeni. Łóżko wspiera się wezgłowiem o ściankę, za którą umieszczono dostępny z dwóch stron prysznic, zaś kolejna ścianka oddziela prysznic od umywalek. Pomiędzy nimi jest nisza z falistą ławką pokrytą mozaiką z czarnego marmuru – trochę jak w tureckiej łaźni. Jest też druga łazienka, mniejsza i bardziej prywatna, w całości ozdobiona mozaiką w kolorze masy perłowej.
Martins | Afonso atelier de design
Mickaël Martins Afonso to twórca multidyscyplinarny. Przez kilka lat współpracował z Brochet Lajus Pueyo, firmą architektoniczną z Bordeaux. Jednocześnie kontynuował prace nad fotografią, designem, stolarstwem, prototypowaniem i instalacjami artystycznymi i architekturą. W 2016 roku założył własną pracownię, która zajmuje się projektowaniem wnętrz i mebli, a także całych obiektów architektonicznych. Projekty Mickaëla Martinsa Afonso charakteryzują się dopracowanym detalem i przemyślanym układem przestrzennym będącym efektem optymalizowania przestrzeni. Drewno na ścianie stało się jego znakiem rozpoznawczym. Używa desek z naturalnego drewna, głównie gatunków miejscowych, lubi też panele dekoracyjne z forniru (to ultracienka i plastyczna warstwa drewna, którą przykleja się na płytę MDF lub OSB, na lite drewno lub idealnie wygładzoną ścianę).
Galeria:
Dom z widokiem w Bordeaux, projekt Martins | Afonso atelier de designCzytaj też:
Odblaski Bałtyku. Dwupoziomowy rodzinny apartament wakacyjny w ŚwinoujściuCzytaj też:
Jedziemy do Szczyrku. Czeka tam na nas stuletnia, pięknie odrestaurowana karpacka chata
Komentarze