Cachalot jest obiektem sugestywnym i symbolicznym, unikającym kreskówkowych lub zbyt dosłownych odniesień do postaci waleni, a jednocześnie doskonale chwytającym ich podstawową i znajomą formę.
– Jako dziecko byłem oczarowany wielorybami i waleniami w książkach obrazkowych i powieściach przygodowych. Dziś fascynuje mnie kształt tych oceanicznych stworzeń: potężny i płynny, a jednocześnie ciepły i delikatny. Tworząc lampę dla marki Ambientec, chciałem przekazać ten przesycony słodyczą majestat. Miękkie światło lampy sprawia, że czas wydaje się zwalniać – tak jak wieloryb poruszający się w głębinach cichego morza – wyjaśnia Yoshiki Matsuyama.
Cachalot to rzeźbiarskie światło, doskonały przykład syntezy najnowocześniejszej technologii, precyzyjnego rzemieślniczego rzemiosła i wysokiej jakości materiałów. Podstawę stanowi cynkowy odlew ciśnieniowy z wykończeniem miedzianym. Klosz lampy wykonany jest z krystalicznie przejrzystego i wytrzymałego akrylu. Jednostka LED w kształcie tuby, wykorzystująca unikalną, opatentowaną technologię, wytwarza ciepłe, delikatne światło.
Tę bezprzewodową przenośną lampę można postawić na półce, wśród książek, na stoliku lub w otoczeniu innych przedmiotów.
Yoshiki Matsuyama
Jego projekty skłaniają się w stronę form spokojnych, ciepłych i symbolicznych, stworzonych w zgodzie z codziennością i pięknem natury. Pracuje również w branży elektronicznej i zajmuje się różnymi dziedzinami wzornictwa przemysłowego, od sprzętu AGD po wyposażenie przestrzeni publicznych. Otrzymał wiele nagród, w tym Toyama Design Competition/Grand Prix, Lexus Design Award 2014 oraz Good Design Award. Jest wykładowcą w Hosei University.
Galeria:
Świecący wieloryb, projekt Yoshiki MatsuyamaCzytaj też:
Architektoniczne perfumy, projekt James Turrell & LaliqueCzytaj też:
Błyszczące kluseczki. Co tym razem zaprojektował Tom Dixon?