Klienci mieli konkretne oczekiwania wobec Martiny Homolkovej, co nie jest regułą, na ogół zgłaszają się do architekta z jedynie ogólnym wyobrażeniem wymarzonej przestrzeni.
Chcieli m.in. cementowych płytek podłogowych z wyraźnym wzorem czteroramiennej gwiazdy, wyspy kuchennej obłożonej lustrem i pokoju dziecięcego urządzonego zgodnie z zasadami Montesori (dużo pustej przestrzeni, prostota, umiar, umiłowanie natury). Z poprzedniego mieszkania zabrali kilka mebli (łóżko, nietypową komodę), które należało wpasować w nową przestrzeń.
Sypialnie na biegunach
– W tym projekcie kluczowe były wzajemne relacje poszczególnych przestrzeni i kompaktowość całości – mówi architektka.
Ponadstumetrowe mieszkanie, które pierwotnie składało się z mniejszych pokoi, radykalnie zmieniło układ. Martina Homolková, usuwając jedną ze ścian, stworzyła przestrzeń centralną – serce domu. A to pociągnęło za sobą zmianę organizacji ruchu – centralny pokój otwiera się na pokój dziecięcy z jednej strony oraz sypialnię z miejscem do pracy z drugiej. Pozwoliło to również na powiększenie łazienki.
Subtelne barwy, miękkie linie
Podłoga w korytarzu płynnie zmienia kolory, od średniej szarości do musztardowej ochry i pudrowego różu. Kalejdoskopowe wrażenia potęgują lustra. Z korytarza wchodzi się do toalety i obszernej łazienki, właściwie pokoju kąpielowego.
W mieszkaniu jest mnóstwo lamp – standardowych, architektonicznych, ukrytych źródeł światła oraz oświetlenia wewnątrz mebli, co pozwala na plastyczne kształtowanie przestrzeni i zmianę nastrojów.
W aranżacji, oprócz licznych mebli stolarskich w zabudowie, są również ikony – stolik kawowy Stella autorstwa Jiří Krejčíka, fotel Roly Poly marki Driade i legendarna sofa Togo zaprojektowana przez Michela Ducaroy'a dla Ligne Roset. Wszystkie wnętrza ozdobiono autorskimi tkaninami pochodzącymi z pracowni Geometr Studio.
Malfinio
Założycielka pracowni, Martina Homolková, tak definiuje swoją pracę: klient – przestrzeń – światło – ruch – masa – pustka – proporcje – detal – równowaga – zmysły – historia – doświadczenie – energia. Martina Homolková ukończyła Wydział Architektury Czeskiej Politechniki w Pradze. Własną pracownię założyła w 2020 roku po pięciu latach doświadczenia w studio Formafatal.
Galeria:
Nowoczesne mieszkanie w kamienicy, projekt Martina HomolkováCzytaj też:
Industrial w blasku elegancji. Projekt z Zielonej GóryCzytaj też:
Jak zmieszać beton B20 (C16/20) – proporcje składników