Kamienica secesyjna nazywana też muzeum secesji stoi w centrum Płocka przy ulicy Tumskiej. Zarezerwujcie sobie sporo czasu na zwiedzanie – ekspozycje zajmują aż cztery piętra. Na jednym z nich urządzono mieszczański apartament z przełomu XIX i XX wieku.
Państwa nie ma w domu!
Ponieważ mieszkanie zaaranżowano w prawdziwej kamienicy, wnętrza wyglądają autentycznie, a nie jak scenografia do filmu. Urządzono je tak dokładnie, że można odnieść wrażenie, że właściciele wyjechali na wakacje, ale w każdej chwili mogą wrócić. Jest tu jadalnia z nakrytym do obiadu stołem, salony, gabinet, buduar, sypialnie, gotowalnia.
Choć jak w większości muzeów, eksponatów nie wolno dotykać, można jednak przyjrzeć się im z bliska, bo tylko niektóre ekspozycje oddzielono sznurami. Pozostałe są otwarte, można się więc przechadzać po pokojach i wyobrażać sobie jakby to było, gdybyśmy mogli podróżować w czasie. Zwłaszcza, że parkiet skrzypi pod stopami...
Mieszkanie urządzone jak za dawnych lat
Charakterystycznie zdobione, rzemieślnicze meble ustawiono zgodnie z zasadami epoki. Są też tkaniny – udrapowane zasłony i firany, pościel, poduszki, kapy i dywany. W kredensach stoją naczynia, w otwartych szufladach leżą sztućce, a także obrazy (Wyspiański, Malczewski, Mehoffer, Chełmoński), dekoracje, dodatki. Całość oświetlają stuletnie lampy.
Można tu obejrzeć wyposażenie zaprojektowane przez wybitnych artystów, m.in. Henry'ego Clémenta van de Velde, belgijskiego malarza, architekta, projektanta mebli i wnętrz, który w swoich pracach wykorzystywał roślinne formy, słynnego Austriaka Josefa Hoffmanna (jego prace charakteryzowały regularne geometryczne ornamenty, właściwe dla secesji wiedeńskiej) czy rzeźbiarza Konstantego Laszczki. Są wyroby z królewskich manufaktur z Berlina, Miśni, Kopenhagi i wielu innych, słynnych już wówczas firm, m.in. polskich Frageta, Plewkiewicza, Norblina.
Szkło, biżuteria, obrazy
Warto też zajrzeć na pozostałe piętra, gdzie zorganizowano wystawy tematyczne. Są m.in. Galeria Malarstwa i Rzeźby Młodej Polski, ekspozycja poświęcona szkłu i ceramice, ale nas zachwyciło ostatnie piętro – w jednej z sal prezentowane są srebra i platery, w kolejnej – biżuteria. Secesyjne damy, u progu emancypacji nosiły wspaniałe diamenty, szafiry, rubiny, chryzolity, opale i perły oprawione tak, że trudno oderwać od nich wzrok.
Kamienica secesyjna, ul. Tumska 8, Płock. Muzeum jest otwarte dla zwiedzających: 29 i 30 kwietnia w godzinach 10.00 – 16.00, natomiast 1, 2 i 3 maja w godzinach 10.00 – 17.00.
Czytaj też:
W tym domu nic się nie zmieniło od śmierci pisarki. Tu jakby czas się zatrzymałCzytaj też:
Modernizm w aranżacji wnętrz. Zobaczcie jak mieszkał słynny projektant!Czytaj też:
Słynny apartament, w którym John Lennon i Yoko Ono śpiewem walczyli o pokój można odwiedzać!