Żywa choinka ma wiele zalet – pachnie, pięknie wygląda, tworzy świąteczny klimat. Może się jednak okazać, że drzewko szybko zacznie gubić igły i trzeba będzie je wyrzucić. Podpowiadamy co zrobić, by cieszyć się choinką możliwie jak najdłużej.
Świerk vs Jodła
Najpopularniejsze choinki w Polsce to świerki i jodły. Jodła ma delikatne gałązki, które będą zasychać i chylić się ku dołowi. Z kolei świerk będzie miał cały czas sztywne gałęzie, a igiełki będą odpadać – tłumaczy Karolina Kopeć z plantacji superchoinki.pl. Podkreśla, że obydwa gatunki zachowują świeżość tak samo długo.
Żeby jak najdłużej cieszyć się zieloną choinką, warto wybrać jak najświeższą. Najlepiej ze specjalistycznej plantacji lub z lasu, sprzedawaną przez leśników.
Ciepło zabija choinkę
Aby choinka długo zachowała świeżość, trzeba też odpowiednio ją przechowywać. Ważna jest przede wszystkim temperatura, ciepło błyskawicznie zabije świąteczne drzewko. Dlatego choinkę stawiamy możliwie daleko od źródła ciepła. Jest to szczególnie ważne w przypadku choinek w doniczkach, które po świętach chcemy przesadzić do ogrodu lub na działkę.
– Choinka musi też mieć dostęp do wody. Trzeba tego przypilnować, bo jeśli choć przez chwilę nie będzie go mieć, cały wosk jaki jest w pniu, zasklepi się i drzewko nie przyjmie jej więcej – tłumaczy Karolina Kopeć. – Jeśli ten dostęp do wody będzie miała, to może się nawet zdarzyć, że wypuści delikatne przyrosty.
Ceny choinek
Najpopularniejszymi w Polsce bożonarodzeniowymi choinkami są jodła kaukaska i świerk. Jodły są nieco droższe. Na plantacjach choinek ich cena to ok. 110 złotych za metr. Ceny metrowych świerków zaczynają się od 70 złotych.
Nieco taniej wyjdzie choinka z supermarketu. Tu, w przypadku naprawdę niewielkich drzewek, ceny zaczynają się już od ok. 20 złotych. Nie ma jednak pewności, że taka choinka jest świeża, jak długo stała w cieple i czy za chwilę nie zaczną z niej opadać igły.
Inną, znów znacznie tańszą opcją, jest zakup choinki bezpośrednio z lasu. Co roku sprzedaż prowadzą Lasy Państwowe. Ceny ustala konkretne nadleśnictwo, w zależności od kosztów pozyskania. Najtańszą świerkową choinkę, mniejszą niż 1,5 metra, można kupić już za ok. 20 złotych. Jodłową — za ok. 50 złotych.
Czytaj też:
Choinki rozdawane mieszkańcom. Nowa akcja Lasów PaństwowychCzytaj też:
Choinki droższe niż rok temu. Tyle trzeba zapłacić za świąteczne drzewko