Okazuje się, że wszystko jest możliwe, nawet plantacja ogórków na balkonie!
Czy przyszło wam kiedyś do głowy, że brak ogrodu nie przekreśla wcale możliwości uprawy ogórków? Tak! Ogórki z powodzeniem możemy wyhodować na tarasie lub balkonie. Jak to? A starczy na nie miejsca? Owszem, uprawa ogórków wcale nie musi zajmować dużo miejsca. Ich pędy, zamiast płożyć się po gruncie, możemy poprowadzić na specjalnie rozciągniętych sznurkach i rozstawionych podporach. Czy będą dobrze rosły prowadzone w taki sposób? Tak, możemy spodziewać się obfitych plonów. A na dodatek będą wyglądały bardzo dekoracyjnie, zarówno w czasie kwitnienia, jak i wtedy, gdy ogórki już się pojawią. A jakie są dodatkowe korzyści (oprócz satysfakcji i oszczędności) z wyhodowanych ogórków na balkonie? Mamy stuprocentową pewność, że będą ekologiczne. Bo przecież do ich uprawy nie będziemy stosować chemii, a jedynie naturalne nawozy, na przykład nawóz z pokrzyw.
Jeśli chcesz uprawiać ogórki na balkonie, sprawdź, na którą stronę świata on wychodzi
Ogórki będą dobrze rosły na większości balkonów. Warunek – nie może być to balkon zupełnie zacieniony, więc te o ekspozycji północnej odpadają. Ogórki do prawidłowego wzrostu powinny mieć światło i dość wysoką temperaturę, czyli warunki zbliżone do warunków panujących w szklarniach. Ogórki nie mogą być narażone na zbyt mocne operowanie słońca – na balkonach południowych polecamy zamontowanie markizy, by nie dopuścić do spalenia rośliny przez słońce. Dobrze będzie również, jeśli miejsce przeznaczone pod uprawą ogórków osłonimy od wiatru. Jest jeszcze jedna sprawa, o której nie możemy zapomnieć. Wszelkie warzywa i owoce nie mogą być uprawiane na balkonie, który wychodzi na ulice z dużym ruchem samochodowym, spaliny bowiem przenikają do żywności.
Jakie odmiany ogórków najlepiej nadają się do upraw balkonowych?
Odmian ogórków jest bardzo wiele. Na balkonie możemy uprawiać ogórki zarówno sałatkowe, jak i gruntowe, dużo krótsze z wypustkami. Ze względu na niewielką powierzchnię, a więc i naszą wygodę uprawy, na balkon polecane są niskie odmiany:
- Iznik F1 (Cucumis sativus) odmiana sałatkowa przeznaczona do uprawy w pojemnikach, wyróżnia się bardzo dużą plennością.
- Ogórek krzaczasty Dar, odmiana karłowa, wyhodowana w Polsce. Ogórki nadają się na sałatki, do kiszenia i marynowania. Powstały specjalnie do uprawy w pojemnikach i w donicach.
Istotne jest, byśmy do uprawy ogórków na balkonie kupowali nasiona oznaczone F1, co oznacza, że są specjalnie selekcjonowane. Specjaliści podkreślają także, byśmy decydowali się na ogórki partenokarpiczne, czyli takie, których kwiaty nie muszą być zapylane przez owady, by rośliny wydały ogórki.
Ogórki z nasion czy z sadzonek?
Oczywiście możemy samodzielnie wyhodować ogórki z nasion. Wysiewamy je w kwietniu do niewielkich doniczek i trzymamy w ciepłym mieszkaniu. Gdy pojawią się liście, możemy przesadzić sadzonki do pojemników na balkonie. Wcześniej sadzonki powinniśmy zahartować, wystawiając je na balkon na kilka godzin.
Szybciej i wygodniej będzie jednak kupić gotowe sadzonki, które teraz, w maju i w czerwcu są dostępne praktycznie wszędzie. Sadzonki sadzimy na balkonie od połowy maja do początku czerwca. Warunek: musi być ciepło.
Ogórki można także siać do donic na balkonie. Robimy to w połowie maja, gdy robi się już ciepło. Sadzimy je po dwa nasiona na głębokości około 1 cm. Co ważne, tak posiane ogórki będą owocowały o miesiąc później.
Pamiętajmy, że ogórki potrzebują dużych pojemników, minimum to 10 litrów pojemności. Powinny być gliniane szkliwione lub plastikowe. Każdy z pojemników powinien mieć odpływ w dnie.
Warunki uprawy ogórków na balkonie
Ogórki uprawiane na balkonie powinny mieć zapewnione odpowiednie podłoże. Najlepsza będzie gleba żyzna i próchnicza. Możemy zasilić ją kompostem lub ziemią kompostową. Na dnie pojemnika konieczna będzie warstwa drenażu, a na wierzchu – ściółkowanie, które pomoże w utrzymaniu odpowiedniego poziomu wilgotności podłoża.
Ogórki na balkonie trzeba często podlewać. W upalne dni nawet rano i wieczorem. Pamiętajmy, że ogórków nie podlewamy zimną wodą, lecz letnią. Gdy rośliny będą miały zbyt sucho, ogórki będą gorzkie.
Ogórki wymagają regularnego nawożenia. Oczywiście rezygnujemy z preparatów chemicznych i stawiamy na naturalne metody zasilania warzyw. Przydatny będzie biohumus do podlewania, nawóz ze skórek od bananów oraz z drożdży.
Do odmian o długich pędach konieczne będą drewniane kratki lub sznurki umieszczone w pionie. Tak uprawiane ogórki będą potrzebowały dużo mniej miejsca. Oprócz tego będą miały wystarczający dostęp do światła i powietrza. Zapewni to roślinom zdrowy rozwój, a nam atrakcyjnie wyglądający balkon.