Co to jest ogławianie pomidorów, kiedy i jak je przeprowadzać?
Pomidory odmian wysokich mogą urosnąć do trzech metrów, a gdyby sezon potrwał dłużej to pewnie i więcej. W pewnym momencie warto zatrzymać wzrost rośliny. Powody są dwa:
- Zbyt wysoki pomidor jest trudny w obsłudze, to kłopotliwe zwłaszcza w szklarni czy tunelu. W pewnym momencie jego szczyt „uwalnia się” od sznurka czy podpory, przechyla (bo jest wiotki, poza tym ogranicza go sufit), plącze się z pędami sąsiednich roślin i ostatecznie łamie.
-
Drugi powód wynika z naszego klimatu. Kiedy dni stają się krótsze i chłodniejsze, owoce pomidorów dojrzewają dłużej. Są przez to mniej słodkie, a narażone na nadmierną wilgoć, często psują się jeszcze na krzaku. Kiedy przerwiemy wzrost rośliny, wszystkie siły skieruje do zawiązanych już owoców, dzięki czemu dojrzeją szybciej. Tutaj działa podobna zasada jak ta przy usuwaniu dolnych liści i „wilczych” pędów.
Kiedy ogławiać pomidory?
Pomidory odmian wysokich warto ogłowić wówczas, gdy skończy im się podpora lub gdy sięgną sufitu szklarni lub tunelu. Mówimy tu oczywiście o domowych uprawach – dobrze jest, gdy możemy wszystkie czynności pielęgnacyjne wykonywać, stojąc na ziemi i bez ciągłego unoszenia rąk, bo to po prostu niewygodne.
Pomidory ogławia się też w środku sezonu, gdy z powodu dużych upałów lub przeciwnie – chłodnego i mokrego lata rośliny są marne, a podlewanie i odżywianie ich nie przynosi oczekiwanych efektów. Warto wtedy przerwać wzrost pomidorów, to wzmocni rośliny i ułatwi im skończenie „produkcji” owoców z istniejących już zawiązków. Pamiętajmy, że po wytworzeniu 5-6 gron (pięter) roślina po prostu słabnie.
I wreszcie zasadnicze ogławianie, które przeprowadza się pod koniec sezonu, na około 7-8 tygodni przed spodziewanymi pierwszymi przymrozkami, czyli w przypadku pomidorów gruntowym od końca lipca do połowy sierpnia, a szklarniowych z dwutygodniowym opóźnieniem.
Jak ogławia się pomidory?
To nic trudnego! Pęd główny (w przypadku pomidorów prowadzonych na więcej pędów operację przeprowadzamy na każdy) należy uciąć nad 2-3 liściem powyżej ostatniego grona lub kwiatostanu. Jeśli krzak pomidora jest zdrowy, obcięte szczyty można wrzucić do kompostownika. Ale bywa, że pod koniec sezonu rośliny zaczynają chorować, lepiej więc resztki wyrzucić do odpadów organicznych lub spalić (jeżeli są bardzo chore).