Ogórki są krzywe, z jednej strony pękate, z drugiej chude? Sprawdź, czym je zasilić, by rosły proste
Niekształtne ogórki trudniej włożyć do słoika, a w przypadku, gdy z jednej strony są pękate, z drugiej chude, szybciej stają się miękkie i wodniste. Dlaczego ogórki rosną krzywe? Powodem mogą być niedobory pokarmowe oraz niewłaściwe podlewanie (lodowata woda może skutkować zniekształceniem formy). Na szczęście ogórki można dokarmiać przez cały sezon – aż do końca wakacji, albo i dłużej, jeśli rosną w tunelu lub szklarni. Jeśli więc pierwsze zbiory okazały się niezadowalające, jest jeszcze czas, by kolejne były znacznie lepsze.
O czym świadczy kształt ogórków?
Krzywo rosnące ogórki to najczęściej sygnał, że brakuje im składników azotowych, potasu, magnezu i wapnia. Jak podaje Tomasz Wodziński w książce „Jak uprawiać warzywa” poszczególne zniekształcenia świadczą o konkretnych niedoborach pokarmowych i potrzebach roślin:
- Ogórek jest mniejszy niż powinien, z od strony ogonka pękaty, na drugim końcu chudy i wiotki, a jego skórka ma zbyt jasny kolor. To znak, że roślinom brakuje azotu.
- Ogórek od strony szypułki jest wąski, a potem się rozszerza, przybierając wygląd kształt gruszki. Najprawdopodobniej roślinom brakuje potasu.
- Ogórek ma kształt klepsydry – zwęża się w środku albo jest bardzo skręcony. Możliwym powodem jest podlewanie roślin zbyt zimną wodą, duże skoki temperatur w krótkim czasie, a także niedobory żelaza.
- Ogórek jest grubszy przy nasadzie i znacznie chudszy na końcu, może też być mocno zagięty, a przy szypułce mieć też jasny pierścień. Rośliny potrzebują więcej wapnia.
Jak nawozić ogórki latem?
Można korzystać z gotowych odżywek, np. jednoskładnikowych – bogatych np. w wapń. Należy je rozcieńczać letnią wodą (w żadnym wypadku lodowatą) i podlewać późnym wieczorem, istotny jest też oprysk na liście, co dodatkowo jest wygodne, jeśli rośliny są rozłożyste i zajmują dużą połać gruntu. Doskonale sprawdzają się też bogate w składniki odżywcze preparaty własnej roboty, np. bogata w azot herbatka kompostowa ze skoszonej trawy, gnojówki z pokrzyw, opryski ze skrzypu polnego, które dodatkowo zwalczają szkodniki i choroby itp. Są łatwe w przygotowaniu i bardzo skuteczne.