Ogród a urlop. Co należy zrobić i jak zadbać o rośliny?
Sezon urlopowy zbiega się z apogeum sezonu wegetacyjnego – rośliny są najpiękniejsze, a prac w ogrodzie najwięcej. Nawet tygodniowa nieobecność, zwłaszcza podczas upałów, może być niebezpieczna dla roślin. Jak to pogodzić z odpoczynkiem? Głównym problemem jest nawadnianie, rozwiązaniem byłoby zamontowanie inteligentnego systemu nawadniania, ale teraz jest już na to za późno. – W wielu przypadkach możemy zmniejszyć zapotrzebowanie roślin na wodę, dobrze je podlewając, a następnie przysypując ziemię trawą lub korą – mówi Hans Jensen, ogrodnik z Plantasjen.
Jak przygotować ogród przed wyjazdem na wakacje?
- Przed wyjazdem na urlop nie koś trawy, zwłaszcza jeśli prognozy pogody przewidują upały. Po powrocie będziesz mieć nieco więcej pracy, ale wyższa trawa to większa wilgotność, więc jest szansa, że nie zastaniesz spalonej ziemi. Im dłużej trawa znajduje się nad ziemią, tym głębiej korzenie schodzą pod ziemię i łatwiej jest im znaleźć wodę.
- W tygodniu poprzedzającym wyjazd spulchnij ziemię motyką. Z grządek usuń chwasty, które kradną wodę.
- Tuż przed wyjazdem poprzycinaj i usuń martwe lub przywiędłe części roślin. Dzięki temu konkurencja w dostępie do wody będzie mniejsza. Usuń dolne liście pomidorów (do wysokości pierwszego grona), przed wyjazdem dobrze jest też ogłowić pomidory.
- Przed samym wyjazdem dobrze podlej rośliny, następnie przykryj glebę korą lub trawą. Ściółkowanie sprawi, że ziemia pozostanie długo wilgotna. Możesz też podać nawóz długotrwały lub organiczny.
- Te rośliny, które można przenosić, umieść w samonawadniających doniczkach. Możesz też użyć wkładki samonawadniającej (podobnie jak w przypadku roślin domowych).
- Zadbaj o cień – rośliny w donicach zgrupuj w miejscu, gdzie słońce nie pali przez cały dzień. Zmniejszy to ich zapotrzebowanie na wodę oraz jej oddawanie przez liście.
- W ciągu tygodnia przed wyjazdem zintensyfikuj walkę z mszycami, a tuż przed urlopem usuń z ogrodu ślimaki.
- Zbierz jak najwięcej owoców i warzyw, a pomidory, które są już prawie dojrzałe zerwij i zostaw na słonecznym parapecie – dojrzeją na twój przyjazd, a nie będą obciążały osłabionych krzewów.
- Krzewy owocowe takie jak jagody, porzeczki, agrest, maliny, jeżyny, o ile jeszcze nie dojrzały, przykryj siatką – są łakomym kąskiem dla ptaków. Znakomicie do tego celu nadaje się drobna siateczka przeciw komarom zakładana na okna.
- I najważniejsze – poproś sąsiada, przyjaciół lub krewnych, by co jakiś czas rzucili okiem na twój ogród i, jeśli zajdzie taka potrzeba, podlali najbardziej potrzebujące rośliny lub osłonili je przed palącym słońcem (na przykład szklarnię, inspekt lub tunel można przykryć słomianą matą). Przygotuj wszystkie potrzebne narzędzia w jednym miejscu, zostaw instrukcję obsługi. Jeśli masz system nawadniania kropelkowego, poproś, żeby co jakiś czas odkręcili wodę. Takie podlewanie zajmie około godzinę (potem wodę trzeba zakręcić), przygotuj więc miejsce, w którym twoi pomocnicy będą mogli miło spędzić czas – wystaw leżak, stolik itp.