Jak wybielić ręczniki? Pięć domowych sposobów
Na początek kilka prostych zasad. Ręczniki dobrze jest suszyć na słońcu, ponieważ promienie UV działają wybielająco. Należy je dobrze roztrzepać (to regeneruje włókna) i równo rozwiesić, wtedy prasowanie ręczników nie będzie konieczne. Prać zawsze zgodnie z zaleceniami producenta widocznymi na metce, oddzielając białe ręczniki od rzeczy w innych kolorach – jedna ciemna skarpetka może zniweczyć cały wysiłek włożony w uzyskanie śnieżnej bieli.
Wybielanie ręczników octem
Ocet jest naturalnym wybielaczem. Bardzo zszarzałe ręczniki można namoczyć przed praniem w roztworze ciepłej (ale nie gorącej) wody i octu, a następnie włożyć do pralki i uprać zgodnie z zaleceniami producenta. Zapobiegawczo można stosować szklankę octu zamiast płynu do płukania (lepiej nie używać do płukania gotowych preparatów zmiękczających, ponieważ sklejają włókna, przez co ręczniki tracą chłonność – dowiedz się, co jeszcze wpływa na miękkość i chłonność ręczników). Ocet odkaża, zabija nieprzyjemne zapachy.
Soda oczyszczona jako środek wybielający ręczniki
Wśród licznych zastosowań, soda oczyszczona może służyć również jako domowy wybielacz – wiedziały już o tym nasze babki. Zawartość torebki sody oczyszczonej można wrzucić bezpośrednio do bębna pralki lub zastąpić nią proszek do prania w odpowiedniej przegródce.
Woda utleniona – wybielacz na trudne plamy
Woda utleniona jest znakomitym środkiem wybielającym, działa nawet w wyjątkowo trudnych przypadkach, na przykład na uporczywe plamy. Można ją stosować miejscowo lub przed praniem w pralce namoczyć ręczniki w roztworze ciepłej wody i wody utlenionej (pół szklanki). Woda tleniona nie tylko wybiela, ale też pomaga w usunięciu pleśni i szkodliwych mikroorganizmów.
Wybielanie ręczników aspiryną
Aspiryna doskonale działa na zażółcenia i plamy organiczne. Najlepiej rozgnieść kilka tabletek, rozpuścić je w ciepłej wodzie i w takiej kąpieli moczyć ręczniki przez godzinę lub dwie, a następnie włożyć do pralki i normalnie uprać.
Sok z cytryny na białe ręczniki
Do wybielania ręczników można użyć zarówno soku jak i plasterków cytryny. Przed praniem w pralce namocz białe ręczniki w ciepłej wodzie z dodatkiem soku lub pokrojonych cytryn (cztery cytryny na jeden litr wody, dla lepszego efektu roztwór można zagotować) i pozostaw na co najmniej godzinę. Potem upierz w pralce – ręczniki będą nie tylko bielsze, ale też pachnące.