Dawniej prasowanie ręczników było powszechne, wręcz zalecane. Dlaczego? To proste – prało się ręcznie, później w pralkach typu Frania, co nie pozwalało na dokładne oczyszczenie tkanin. Poza tym nieodwirowane porządnie ręczniki dłużej schły, ryzyko powstawania w nich pleśni i grzybów było więc znacznie większe niż dziś – walczono z nimi za pomącą gorącego żelazka. Nie zapominajmy też o normach kulturowych – doskonała pani domu musiała prasować wszystko!
W szafach naszych babć ręczniki leżały w równiutkich stosach, gładko złożone – bez ani jednego załamania. Dzięki prasowaniu więcej ich mieściło się na półkach. I to powinno dać do myślenia!
Czy prasowanie niszczy ręczniki?
Zdecydowanie tak! O chłonności i puszystości ręczników decyduje jakość włókien oraz liczba pętelek. Podczas prasowania włókna są niszczone, a pętelki zgniatane. Ręcznik traci właściwości, staje się sztywny i szorstki, ma mniejszą objętość. Właśnie dlatego po uprasowaniu więcej ręczników mieściło się w szafie! Jak więc pozbywać się zagnieceń? Uprane ręczniki najlepiej dobrze wytrzepać, równo rozwiesić i zostawić do wyschnięcia.
Kiedy prasowanie ręczników jest wskazane?
Specjaliści radzą, by prasować wszystkie rzeczy przeznaczone dla noworodków, także ręczniki. Skóra malutkich dzieci jest nieodporna, nie powinna mieć kontaktu z alergenami, zarodkami pleśni czy chemią gospodarczą. Prasowanie zapewnia sterylność tkanin. Dotyczy to również osób starszych z alergiami, chorobami skóry czy z bardzo obniżoną odpornością. Dokładne dezynfekowanie ręczników jest też wskazane po chorobie któregoś z domowników.
Jak prasować ręczniki?
Najważniejsze – postępuj zgodnie z zaleceniami producenta tkanin (ręczniki wykonywane są nie tylko z bawełny, ale i z bambusa czy materiałów syntetycznych, każdy ma inne wymagania dotyczące pielęgnacji).
W przypadku tradycyjnych ręczników bawełnianych należy ustawić żelazko na niską temperaturę, nie większą niż 150 stopni Celsjusza i korzystać z opcji pary (dzięki temu pętelki będą się unosiły). W trakcie prasowania można też dodatkowo spryskiwać tkaninę wodą. Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie parownicy – podczas prasowania parą ręcznik powinien luźno zwisać, tak żeby para wodna przenikała go na wskroś. Nie wolno dotykać główką parownicy jego powierzchni. Potem należy ręcznik zostawić na jakiś czas, by cała wilgoć z niego odparowała i dopiero potem złożyć i umieścić na półce.
Czytaj też:
Lawenda kocha ten nawóz naturalny. Podsyp nim roślinę, a będzie pięknie kwitła przez całe latoCzytaj też:
Jak wyczyścić pralkę? Wszystko, co jest do tego potrzebne masz pod ręką!Czytaj też:
Planujesz remont łazienki? Zobacz jak zrobić to taniej