Tuje nie lubią lawendy. Dowiedz się, dlaczego nie można ich sadzić razem
Tuje są dobrym tłem dla innych roślin – bądźmy szczerzy, rząd tui bez towarzystwa innych gatunków wygląda kiepsko, każdy architekt to powie – ale już skomponowane z drzewami, krzewami i kwiatami mogą stworzyć ciekawą kompozycję, występując jako tło lub element grupy. Niestety, nie wszystkie rośliny można sadzić obok tui, a już najbardziej nie lubią się z lawendą. Mamy więc konflikt dwóch ogrodowych ulubieńców Polaków. Czy mimo wszystko można pogodzić te rośliny?
Dlaczego tuje nie lubią się z lawendą?
Tuje dobrze rosną na ziemi lekko kwaśnej, zasadowa im szkodzi, a taką właśnie preferuje lawenda. Drugim powodem niechęci tui i lawendy jest to, że tym pierwszym szkodzą chwasty (ziemię pod tujami najlepiej wysypać korą, ściółką lub wyłożyć agrowłókniną). Co prawda dla nas lawenda chwastem w ogrodzie nie jest, tuje jednak są odmiennego zdania – zbyt rozrastające się zioła nie będą im służyły. Poza tym lawenda wymaga wapniowania ziemi, ten zabieg jest dla tui zabójczy. Z drugiej strony cień rzucany przez tuje nie zapewni lawendzie dostatecznej ilości światła.
Tuje – jakie jeszcze rośliny obok nich nie wyrosną?
W pobliżu tui nie powinno się sadzić roślin, które wymagają podłoża zasadowego, a więc bukszpanu, motylego krzewu (Budleja Dawida), fiołków alpejskich, juk ogrodowych i cisów. Dodatkowo tuje potrzebują obfitego podlewania i to przez cały rok, więc w ich towarzystwie nie wytrzymają rośliny, które wymagają umiarkowanej ilości wody, zwłaszcza po sezonie.
W sąsiedztwie tui jabłonie dają mniejsze plony. Dlaczego?
Tuje wydzielają fitoncydy, substancje, które mogą zmniejszyć plony owoców – będzie ich mniej i gorszej jakości, a krzewy owocowe i drzewka zmarnieją. Poza tym na tujach często rozwija się choroba wywoływana przez grzyby, tzw. rdza, na którą podatne są też drzewa i krzewy owocowe.
Między tujami a jabłoniami, gruszami, wiśniami, śliwami oraz krzewami owocowymi powinna być zachowana odległość co najmniej sześciu metrów. A jeśli wykarczujecie tuje, dajcie ziemi odpocząć – sad można na tym miejscu posadzić dopiero po trzech latach (ziemia przesycona jest związkami żywicznymi).
Tuje i lawenda – czy mimo wszystko można je posadzić obok siebie?
W przypadku mniejszych roślin rozwiązaniem są donice z zupełnie niezależną od podłoża w ogrodzie glebą, dzięki którym można stworzyć malowniczą kompozycję z tujami i na przykład lawendą. Ma to dodatkowy plus, bo zioła uprawiane w pojemnikach można schować na zimę do osłoniętego od wiatru i mrozu pomieszczenia.