Nieprzycinane tuje szybko „strzelają” w górę. Najpierw wyglądają jak stożek (na dole są szersze, na górze wąskie z czubkiem), a później zaczynają u dołu rzednąć i usychać. Jak zagęścić tuje i sprawić, żeby rosły w równe, proste kolumny, tak samo szerokie na dole, jak na górze? Konieczne jest regularne przycinanie zagęszczające – także młodych tui. Nie czekajmy z ich formowaniem aż osiągną pożądaną wysokość. Uwaga – sierpień to ostatnia chwila na cięcie tui, następny termin dopiero w marcu przyszłego roku!
Jak przycinać tuje od góry, żeby były gęste?
Żeby tuje zagęszczały się także w górnych partiach, należy im uciąć czubek, mniej więcej 10-15 cm od góry. Co to daje? Swobodnie rosnące tuje mają zwykle jeden pęd przewodni zakończony tzw. stożkiem wzrostu, który „ciągnie” roślinę w górę. Jeśli obetniemy stożek, to pobudzimy do wzrostu pędy boczne (kolokwialnie mówiąc, będą ze sobą konkurowały o to, który przejmie rolę skróconej części rośliny). W ten sposób możemy sprawić, że tuja będzie miała nie jeden, a trzy lub nawet cztery pędy główne i w efekcie zacznie kształtem przypominać równą kolumnę.
Przycinanie czubków można zaczynać, gdy tuje osiągną 120-150 cm. Takie rośliny będą odrobinę wolniej rosły wzwyż, ale za to od razu zyskają dużą objętość. Uwaga, każda odmiana tui wymaga innego podejścia, np. brabanty, żeby się zagęściły, trzeba mocniej i częściej ciąć niż szmaragdy.
Przycinanie tui po bokach pobudza do zagęszczenia żywopłotu
Zagęszczaniu się tui sprzyja także delikatne strzyżenie jej po bokach. Przycinamy końcówki tych pędów bocznych, które są najbardziej strzeliste. To zachęci roślinę do rozrastania się wszerz, a nie w górę. Uwaga, w celu pobudzenia tui do zagęszczenia się, należy ciąć tylko zielone części.
Co jeszcze sprzyja zagęszczaniu się tui?
Rada dla tych, którzy dopiero noszą się z zamiarem posadzenia tui. Jeśli chcecie mieć równy, gęsty żywopłot posadźcie tuje w odległości metra od siebie, a nie jak to się często robi co 50 cm. Pół metra to za mało, żeby rośliny rozrosły się na boki, a konkurując o dostęp do światła będą szybciej pięły się ku górze, natomiast niżej pojawią się prześwity. Poza tym zbyt gęsto posadzone tuje „podjadają” sobie nawzajem składniki odżywcze z gleby.
Czytaj też:
Jak odmłodzić stare tuje? Pomóc może radykalne cięcie!Czytaj też:
Oh oui! Styl francuski we wnętrzachCzytaj też:
Czym nawozić tuje, aby szybko rosły, nie brązowiały