Filodendron po tej odżywce odzyska siły. Składnik masz w kuchni
Filodendron to jedna z popularniejszych roślin doniczkowych. W naturze można go spotkać w tropikalnych obszarach Ameryki, rośnie, oplatając pnie drzew i czepiając się ich kory. Do tego służą korzenie powietrze roślin.
Filodendron pnący – najczęściej spotykana odmiana
Filodendron pnący (Philodendron scandens) inaczej nazywany filodendronem sercolistnym ma liście o pięknym kształcie i barwie. Są sercowate, ciemnozielone, miękkie. Mają do 10 cm. Są dość rzadko rozmieszczone na długich pędach rośliny. Same pędy mogą osiągać w naturze długość ponad 10 metrów. W domowej uprawie nieco mniej. Charakteryzuje je bardzo szybki wzrost. Mimo że roślina ma korzenie czepne, to trzeba ją podwiązywać i zapewniać podpory. Filodendron najlepiej umieścić na górze regału, w wiszącej doniczce lub półce powieszonej pod sufitem. Dość szybko osiągnie długość pnącza równą wysokości wnętrza. Może występować jako samodzielna roślina lub jako część domowej dżungli. Filodendron jest równie lubiany przez miłośników urban jungle, jak super popularna monstera dziurawa.
Uprawa filodendronów – najważniejsze informacje
Stanowisko. Filodendron najlepiej rośnie w pomieszczeniach wystawie zachodniej i wschodniej, daje radę także w północnej. Należy do grupy roślin cieniolubnych. W słonecznych mieszkaniach powinien być umieszczony z dala od okna, zwłaszcza latem, ponieważ jest bardzo wrażliwy na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Promienie słoneczne i silne źródła światła powodują, że ich liście matowieją i stają się pokarbowane.
Podłoże. Filodendron najlepiej rośnie w ziemi żyznej, liściowej, kompostowej z dodatkiem torfu i piasku (1:1:1). Piasek jest konieczny dla zapewnienia dostępu powietrza do korzeni. Z tych samych względów potrzebny jest także dobry drenaż. Sprawdzi się gotowa ziemia do roślin zielonych, lecz rozluźniona perlitem. Do ziemi można dodać włókno kokosowe, co pozytywnie wpłynie na rozwój systemu korzeniowego.
Temperatura. Optymalna temperatura dla filodendrona latem to 20-25 stopni Celsjusza. Zimą powinny mieć nieco chłodniej.
Podlewanie. Najważniejsze w uprawie filodendronów jest obfite podlewanie. By w pełni cieszyć się pięknymi zielonymi liśćmi, przecieramy je wilgotną szmatką. Roślinie należy również zapewnić dużą wilgotność powietrza. Zimą podlewanie ograniczamy, lecz nie można doprowadzić do przesuszenia bryły korzeniowej, ponieważ rośliny wówczas gubią liście.
Nawożenie. Ponieważ filodendron szybko rośnie, należy mu zapewnić składniki odżywcze. Nawozy organiczne stosujemy co 2-3 tygodnie. Filodendron często cierpi na niedobór magnezu. Oznaką tego są żółte plamy na liściach. Ratunkiem dla rośliny będzie podlanie jej roztworem z siarczanem magnezu (1 łyżeczka na 3,5 litra wody).
Domowa odżywka z żelatyny do filodendronów
Domowa odżywka z kuchennego produktu – żelatyny dostarczy roślinie tak potrzebny do prawidłowego wzrostu azot. Przyspieszy ona rozwój rośliny oraz sprawi, że liście będą miały kolor piękniejszy niż kiedykolwiek. Jak zrobić nawóz z żelatyny? Wystarczy zalać łyżkę żelatyny szklanką gorącej wody, po czym dodać 3 szklanki wody chłodnej. Tak przygotowanym roztworem podlewamy rododendrony średnio raz na 3 tygodnie.
Filodendron to roślina trująca, ponieważ w swoich tkankach zawiera szczawiany wapnia. Właściciele zwierząt domowych nie powinni uprawiać ich w domu. Z drugiej strony to jedna z tych roślin, które skutecznie oczyszczają powietrze z formaldehydów.