Przywykliśmy do myślenia, że rośliny doniczkowe w mieszkaniu powinny mieć zapewnione słoneczne stanowisko na południowym parapecie. Że rośliny w półcieniu lub cieniu momentalnie zmarnieją. Nic bardziej mylnego. Są gatunki, które w cieniu radzą sobie znakomicie. Mało tego, ekspozycja na promienie słoneczne może im poważnie zaszkodzić, na przykład poparzyć delikatne liście rośliny.
Rośliny cieniolubne są ratunkiem dla tych wszystkich, którzy nie mają przestronnych wnętrz zalanych naturalnym światłem, a są posiadaczami niewielkich mieszkań z oknami wychodzącymi na jedną stronę – na zachód lub północ. Bo tak naprawdę nie ma takiego miejsca w mieszkaniu, którego roślina doniczkowa nie mogłaby zdobić. Możecie nie wierzyć, lecz są rośliny, które spokojnie poradzą sobie nawet w łazience! I to bez okna. Wybraliśmy dla was 8 najczęściej spotykanych. Są one również najmniej kłopotliwe w uprawie.
Skrzydłokwiat
Sansewieria
Zamiokulkas
Filodendron
Bluszcz pospolity
Epipremnum
Aspidistra
Paproć
Rośliny cieniolubne – gdzie je ustawiać we wnętrzu
Rośliny cieniolubne stawiamy na parapetach północnych i zachodnich oraz w głębi wnętrz (także w łazience). W znalezieniu odpowiedniego miejsca pomogą nam też kwietniki, które w ogromnym tempie zyskują na popularności i produkowane są przez wiele firm, zarówno polskich, jak i zagranicznych (na przykład Bujnie, czy Ferm Living). Dzięki nim bez problemu postawimy czy też powiesimy roślinę w dowolnym pokoju lub dowolnej ścianie mieszkania.
Rośliny doniczkowe cieniolubne – skąd pochodzą?
Rośliny cieniolubne najczęściej pochodzą z obszarów tropikalnych. W naturalnym środowisku spotkać je można na przykład w zacienionych rejonach dżungli. Dlatego rośliny, które lubią cień, preferują również wilgoć w powietrzu. Najczęściej mają bardzo dekoracyjne ciemnozielone liście.
Najpopularniejsze doniczkowe rośliny cieniolubne
Zamiokulkas zamiolistny
Zamiokulkas zamiolistny jest bardzo elegancką rośliną, łatwą w uprawie i niewymagającą. Do prawidłowego wzrostu nie potrzebuje dużej ilości światła. Co istotne, to roślina, która również nie wymaga częstego podlewania, polecana jest więc wszystkim zapominalskim. Często spotykany w biurach. Optymalnym miejscem dla zamiokulkasa będzie stanowisko zachodnie i północno-zachodnie.
Epipremnum
Epipremnum to łatwe w uprawie pnącze. Obejmuje 15 gatunków. Pochodzi z tropikalnej i subtropikalnej Azji, Australii oraz wysp Pacyfiku. Ma dość duże sercowate liście. Postawione na regale w głębi pokoju będzie pięknie zwieszało się ku dołowi lub płożyło po półkach. W naturalnym środowisku pnie się po pniach drzew i gałęziach. Bardzo dobrze znosi niedobór światła.
Skrzydłokwiat
Skrzydłokwiat jest jednym z najpopularniejszych kwiatów doniczkowych. Skrzydłokwiat powinien mieć zapewnione stanowisko jasne, lecz z rozproszonym światłem lub półcień. Nie możemy wystawiać na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Poparzą one delikatne liście skrzydłokwiatu. Przy odpowiedniej uprawie może kwitnąc niemal cały rok.
Filodendron
Filodendrony spotykamy w bardzo wielu odmianach. Dobrze znoszą stanowiska ocienione, lecz nie do końca. Uwaga, w miejscu zbyt zacienionym wstrzymują wzrost. Mają piękne, różnorodnie wybarwione liście. Najlepiej czuły się będą w pomieszczeniu, gdzie jest rozproszone światło lub ustawione na północnym parapecie. Bezpośredni kontakt z promieniami słonecznymi może doprowadzić do poparzenia liści, które na skutek ich działania odkształcają się i matowieją.
Bluszcz pospolity
W domu najczęściej uprawia się bluszcz pospolity (hedera helix), bluszcz kanaryjski (hedera canariensis) oraz bluszcz perski (hedera colchica). W sumie odmian bluszczu jest około 4000. Bluszcz pospolity ma ciemnozielone liście i uwielbia cień. Średnio przyrasta ok. metr rocznie. Trzeba mu więc zapewnić podpory, po których będzie się piął. Można go także postawić na wysoko zamontowanej półce lub na regale, by swobodnie się zwieszał.
Sansewieria
Pochodzi z tropików. Ma wiele zalet – jest bezpieczna dla zwierząt domowych i zaliczana jest do roślin oczyszczających powietrze. Roślina pochłania szkodliwe substancje lotne wraz z tlenem i dwutlenkiem węgla. Sansewieria inaczej nazywana wężownicą znana jest także jako język teściowej. Sansewierie są niezniszczalne. Nie muszą mieć światła słonecznego, znoszą suche powietrze oraz niedobory wody.
Aspidistra
Aspidistra jest leśną byliną, która w naturze rośnie w ciemnych i chłodnych lasach Japonii oraz Chin. Uznawana za jedną z najłatwiejszych roślin do uprawy w domu. Jest rośliną ogromnie wytrzymałą i odporną na wszelkie zaniedbania. Rośnie powoli, lecz jest długowieczna. Zniesie każde stanowisko, nawet ciemne. Nie powinno się jej jednak ustawiać na miejscach nasłonecznionych, gdyż grozi to przypaleniem liści.
Paproć domowa
Paprocie domowe to idealne rośliny do pomieszczeń o wystawie północnej, wschodniej, północno-zachodniej lub północno-wschodniej, lubią rozproszone światło. Paprocie potrzebują także dużej wilgotności powietrza. Docenią też wilgotne podłoże. Liście paprotki warto zwilżać spryskiwaczem.
Czytaj też:
Rośliny doniczkowe do nowoczesnego salonu. Top 6Czytaj też:
Jak wyeksponować rośliny we wnętrzu? Siedem sprytnych pomysłów