Ruszt piekarnika – sprytne triki na szybkie i łatwe czyszczenie
Ruszt piekarnika czyści się ciężko z kilku powodów. Po pierwsze tłuszcz i resztki jedzenia pod wpływem wysokich temperatur przywierają do niego tak, że nie sposób ich oderwać. Po drugie – ruszt jest zwykle większy niż komora zlewozmywaka, co utrudnia pracę: trzeba się gimnastykować, myjąc go po kawałku, korzystać z misek lub wanny (które potem też trzeba szorować). Szczęśliwi posiadacze ogródka mają o tyle łatwiej, że przynajmniej część pracy mogą wykonać na zewnątrz. I wreszczie – sprawy nie ułatwia sama forma półki, czyli ażurowa kratka.
Czyszczenie rusztu piekarnika – pierwszy krok
Najpierw dobrze jest wyczyścić ruszt mechanicznie i na sucho szczotką o twardym, ale elastycznym włosiu. Najlepiej zrobić to na zewnątrz, bo resztki spalenizny kruszą się i pryskają na wszystkie strony, brudząc wszystko wokół. Jeśli nie możesz wyjść na dwór, rozłóż na podłodze folię lub stare gazety, usiądź po turecku lub przyklęknij i w takiej pozycji przeczyść szczotką ruszt. Następnie, jeszcze przed przystąpieniem do kolejnego etapu, zwiń i wyrzuć zabezpieczającą warstwę oraz odkurz podłogę. Dzięki temu nie wdepniesz w okruchy spalenizny i nie rozniesiesz ich po całym mieszkaniu.
Drugi krok: soda oczyszczona plus ocet
I tu pojawia się problem – ruszty piekarnika zwykle nie mieszczą się do zlewu. Możesz wykorzystać wannę, na dno kładąc folię, żeby zabezpieczyć ją przed porysowaniem, albo miskę (dobrym pomysłem jest skorzystanie z plastikowego pojemnika do przechowywania, najlepiej dość płytkiego).
Z sody oczyszczonej i wody zrób dość gęstą pastę i nałóż grubą warstwę w taki sposób, żeby każdy pręt był dokładnie oblepiony. Następnie wlej trochę białego octu do spryskiwacza i zwilż nim ruszt. Dlaczego spryskiwacz? Chodzi o to, żeby nie spłukać sody, tylko pobudzić ją do spienienia się. Zasadniczo sody i octu nie powinno się stosować razem, bo niwelują nawzajem swoje właściwości czyszczące, ale w tym przypadku chodzi o gwałtowną reakcję, w wyniku której drobinki brudu odrywają się od czyszczonej powierzchni.
Namaczanie rusztu piekarnika
Następnym krokiem jest namaczanie rusztu. Nie wyjmuj go z miski lub z wanny, nie usuwaj octu i sody, po prostu zalej wszystko ciepłą wodą (żeby cały ruszt był zanurzony). Ruszt powinien moczyć się kilka godzin, a najlepiej całą noc. Dodaj trochę płynu do naczyń o silnym działaniu odtłuszczającym.
Innym sposobem namaczania rusztu jest zalanie go bardzo gorącą wodą i dodanie do kąpieli kapsułki do zmywania w zmywarkach. Super działa, ale żeby sobie ułatwić pracę, taką operację warto połączyć z czyszczeniem całej komory piekarnika – po prostu połóż ruszt na głębokiej półce, dodaj wody i jedną kapsułkę, ustaw piekarnik na wysoką temperaturę i poczekaj. Potem wystarczy tylko wszystko dobrze spłukać i przetrzeć (przeczytaj więcej o czyszczeniu piekarnika tabletką do zmywarki).
Po takiej kąpieli brud powinien odchodzić, wystarczy przetrzeć ruszt gąbką z ostrą powierzchnią. Jeśli nadal miejscami trzyma mocno wykorzystaj sól kuchenną, żeby zwiększyć działanie ścierne gąbki.
Na tym etapie świetnie się sprawdza też myjka ciśnieniowa, ale zalecamy użycie jej na zewnątrz, w garażu, na tarasie, który łatwo posprzątać – nauczyło nas tego własne doświadczenie.
Sprytny trik na namaczanie rusztu bez miski
Jeśli nie chcesz lub nie masz możliwości namoczenia rusztu w misce lub w wannie, możesz wykorzystać sprytny trik z torbą foliową, może być duży i mocny worek na śmieci. Połóż na blacie ręcznik, na nim ruszt wstępnie oczyszczony szczotką, następnie nanieś na pręty pastę z sody, całość spryskaj octem, a następnie delikatnie zwilż wodą i włóż do worka. Zanim zawiążesz worek, włóż do niego jeszcze dobrze nawilżoną gąbkę do mycia naczyń. Worek ustaw w cieple, może być na słońcu na balkonie. Po upływie kilku godzin brud powinien ładnie schodzić z rusztu.
Czy funkcja samoczyszczenia piekarnika poradzi sobie z rusztem?
W pewnym stopniu tak, jednak najpewniej ruszt i tak pozostanie częściowo brudny. Poza tym trzeba pamiętać o tym, że opary wydobywające się z piekarnika podczas używania funkcji samoczyszczenia są szkodliwe dla zwierząt domowych, zwłaszcza dla ptaków. Jeśli więc nie chcesz uśmiercić kanarka, zastanów się dwa razy jak przeprowadzić ten zabieg. W każdym przypadku pomieszczenie musi być dobrze wentylowane.