Nie wylewaj do zlewu, lecz podlej rośliny. Ta odżywka pomoże kwiatom przetrwać zimę
Kiedy roślinom doniczkowym brakuje potasu, liście brązowieją w charakterystyczny sposób (wyglądają jak przypalone na końcach), żółkną między nerwami, a także zwijają się. Na spodzie liści mogą pojawić się fioletowe plamy. Rozwój korzeni i kwiatów przebiega wolniej oraz – co szczególnie ważne w sezonie grzewczym, gdy w mieszkaniu jest bardzo sucho – spada odporność roślin na stres środowiskowy. Są też bardziej podatne na infekcje bakteryjne i działalność szkodników. Należy więc regularnie dostarczać im potasu, ale ostrożnie – zimą rośliny są w stanie spoczynku, nadmiar minerałów im zaszkodzić.
Nie wylewaj wody po gotowaniu ziemniaków do zlewu, to wspaniała odżywka do roślin!
Sprawa jest bardzo prosta – zamiast odcedzać ziemniaki do zlewu, zbieraj wodę po ich ugotowaniu do naczynia i po ostudzeniu podlewaj nią rośliny. Ważne tylko, by ziemniaki nie były posolone (można to przecież zrobić na talerzu). Jest jeden wyjątek od tej reguły, ale do zastosowania w ogrodzie – posolona woda po ugotowaniu ziemniaków jest skutecznym środkiem chwastobójczym, ale należy ją stosować na chwasty rosnące z dala od kwiatów i warzyw.
Co oprócz potasu zawiera woda po gotowaniu ziemniaków?
Z korzystnych dla roślin składników wody ziemniaczanej warto wymienić fosfor, magnez, wapń i cynk. Jest również źródłem witamin B1, B3 i B6, kwas foliowy, kwas pantotenowy i ryboflawinę. Rośliny uwielbiają również skrobię ziemniaczaną, która poprawia ich żywotność.
Obierki z ziemniaków – z nich też przygotujesz odżywkę do roślin
Skórki ziemniaków zawierają mnóstwo dobroczynnych dla roślin substancji (więcej niż sama bulwa), dlatego warto je wykorzystać do przygotowania odżywki. Można to zrobić na dwa sposoby:
- Odżywka z ugotowanych skórek ziemniaczanych – zalej rozdrobnione obierki wodą, gotuj przez 30-45 minut, odcedź, wystudź i gotowe.
- Odżywka z moczonych obierków – skórki włóż do słoika, zalej wodą, zamknij, następnie zostaw w ciemnym i chłodnym miejscu na dwa tygodnie.
Które rośliny doniczkowe zasilać wodą z ziemniaków?
Wszystkie, ale szczególnie korzystna jest dla sukulentów. W ich przypadku najlepszą metodą podawania jest zraszanie, ponieważ sukulenty źle znoszą nadmierne podlewanie. Pozostałe rośliny można nią podlewać od góry lub od dołu, wlewając do podstawki (jest to najlepsza metoda, ponieważ zapobiega zbytniemu zawilgoceniu podłoża).
Czy wodę z ziemniaków można przechowywać?
Tak, przez kilka dni wytrzyma w lodówce lub na balkonie. Pamiętaj jednak, aby przed podaniem jej roślinom ogrzać wodę z ziemniaków do pokojowej temperatury i dobrze wstrząsnąć. Nie zastępuj wodą ziemniaczaną innych pokarmów – to środek uzupełniający dietę roślin.