Podlałam azalię niedrogą odżywką z apteki. Obsypała się kwiatami
Azalie nie lubią zarówno przesuszenia (usychają pędy), jak i przelania (gniją im wówczas korzenie). Do jednego i drugiego łatwo doprowadzić zimą. W sezonie grzewczym powietrze w mieszkaniu jest bardzo suche (20 proc. to zdecydowanie za mało, minimalna wilgotność powietrza powinna wynosić około 40 proc.), a mając na względzie rozkręcone kaloryfery, odruchowo podlewamy rośliny doniczkowe większą ilością wody. A to nie tak! Przede wszystkim należy zadbać o nawilżenie powietrza i odpowiednie podlewanie, najlepiej na podstawkę, wówczas roślina pobiera tyle wody, ile jej potrzeba, a korzenie nie są stale zawilgocone. Następnie zadbać o wzmocnienie kwiatów, dla których sezon grzewczy jest stresujący. I tu sprawdza się nasza apteczna odżywka z witaminy C!
Witamina C – trzy proste odżywki do azalii prosto z apteki
Jak zrobić apteczną odżywkę do azalii z witaminy C? To dziecinnie proste: w litrze wody rozpuszczamy jedną tabletkę musującej witaminy C (1000 mg), dobrze mieszamy i gotowe. Ponieważ rośliny magazynują kwas askorbinowy, tę odżywkę należy stosować nie częściej niż w raz miesiącu.
Można też przygotować bardziej złożoną mieszankę odżywczą, potrzebne będą:
- Jedna tabletka musującej witaminy C.
- Jedna łyżka wody.
- Jedna łyżka suszonych drożdży.
- Litr wody.
Wszystkie składniki należy połączyć i zostawić na 24 godziny w pokojowej temperaturze. Następnie rozcieńczyć wodą w stosunku 10:1, wstrząsnąć i używać do podlewania.
Aby wyleczyć rośliny doniczkowe cierpiące na atrofię (objawiającą się m.in. zahamowaniem wzrostu), połącz 2 litry wody, 50 tabletek witaminy C i pół łyżeczki siarczanu miedzi. Rozcieńcz mieszaninę wodą w stosunku 1:5. Roztwór ten stosuje się regularnie co 8-12 dni do czasu, aż rośliny wydobrzeją (potem lek trzeba odstawić).
Jak witamina C działa na rośliny?
Witamina C, czyli kwas askorbinowy, jest niezbędna do wzrostu roślin – potwierdziły to badania m.in. naukowców z Uniwersytetu w Exeter i Shimane University. Jako naturalny przeciwutleniacz łagodzi objawy stresu (u azalii wywołują go głównie przesuszenie, przelanie i poparzenie słoneczne), poza tym poprawia odporność i stymuluje procesy fotosyntezy.
Odżywka z witaminy C – do jakich roślin ją stosować?
Odżywkę z witaminy C stosuje się do roślin rosnących w kwaśnych mieszankach glebowych, takich jak azalia, anturium, gardenia, kamelia, kroton, poinsecja, czyli gwiazda betlejemska.