Wyjmuję z lodówki, mieszam z wodą i podlewam kwiatki. Nigdy już nie kupię nawozu do roślin w sklepie
Domowa odżywka do roślin doniczkowych, na którą przepis wam dziś podamy, ma same zalety. Jest ekologiczna, delikatna (więc można stosować ją również jesienią i zimą) a do tego kosztuje tyle, co nic. Oczywiście jest także zadziwiająco skuteczna. Rośliny nią wzmocnione są mocniejsze zdrowsze, wypuszczają nowe liście i pąki kwiatowe. Warto ją wypróbować na przykład do skrzydłokwiatów, jeśli odżywka z żelatyny nie pasuje ci z oczywistych względów (jeśli jesteś weganką).
Jak przygotować odżywkę z serwatki do roślin doniczkowych?
By przygotować odżywkę z serwatki, wystarczy łyżka tego produktu oraz pół litra wody. Nabiał porządnie mieszamy z odstaną lub przegotowaną i wystudzoną wodą w temperaturze pokojowej, po czym wlewamy wprost do doniczek z niedomagającymi roślinami. Jeśli nie macie serwatki, możecie również do tego celu wykorzystać białawy, półprzezroczysty płyn ze zsiadłego mleka albo przeterminowany jogurt. W tym wypadku proporcje pozostają takie same.
Jak stosować domowy nawóz z serwatki?
Nawozu z serwatki nie powinno stosować się przy okazji każdego podlewania roślin doniczkowych, a jedyne w sytuacjach, gdy marnieją, zaprzestają wypuszczania nowych liści lub nie kwitną. Gdy widzimy, że kondycja roślin spada, zaczynamy podlewać je odżywką na bazie serwatki. Stosujemy ją raz na 10 dni, do roślin niepotrzebujących dużo wilgoci (sansewieria, zamiokulkas) raz na miesiąc.
Odżywka z serwatki (jogurtu) ma także zastosowanie przy nawożeniu roślin w ogrodzie. Przy nawożeniu warzyw i roślin kwitnących zmieniamy proporcje. Wodę i serwatkę mieszamy w równych częściach.
Co to jest serwatka?
Serwatka to produkt uboczny powstający w procesie produkcji sera. Jest to płynna pozostałość po odseparowaniu skrzepu serowego od mleka. Zawiera około 93% wody, 4% białka, 2% tłuszczu i 1% węglowodanów. Serwatka jest również cennym źródłem białka, które jest łatwo przyswajalne. Zawiera również wapń, fosfor, potas, magnez, witaminę B12 oraz inne składniki odżywcze niezbędne do prawidłowego wzrostu i rozwoju roślin doniczkowych.