Przy okazji śniadania, zrób odżywkę do zamiokulkasa. Płatki owsiane są dobre dla ludzi i roślin
Płatki owsiane to naturalny nawóz, który może być stosowany do roślin ogrodowych i doniczkowych. To wspaniała informacja, bo każdy z nas chyba ma je w swojej kuchennej szafce. Odżywka na bazie płatków owsianych ma wiele zalet: jest tania (paczka płatów kosztuje około 4 zł), ekologiczna i łatwa do zrobienia. Zamiokulkasy, chociaż proste w uprawie również mogą potrzebować wzmocnienia. Idealna dla nich będzie właśnie odżywka z płatków owsianych.
Nawóz z płatków owsianych – dlaczego ma dobroczynne działanie na zamiokulkasa?
Odżywka z płatków owsianych ma w swoim składzie wiele cennych składników odżywczych niezbędnych do rozwoju zamiokulkasów oraz innych roślin doniczkowych. Jest ich naprawdę wiele. Są to:
- azot, który wspomaga wzrost roślin
- fosfor, który odpowiada za rozwój korzeni oraz wspomaga kwitnienie i owocowanie
- potas, który wzmacnia odporność roślin na choroby
- magnez, który jest niezbędny do fotosyntezy
- cynk, który poprawia kolorystykę kwiatów oraz który pomaga w tworzeniu chlorofilu
-
wapń, który wzmacnia łodygi i liście.
Jak zrobić nawóz z płatków owsianych?
By przygotować płynny nawóz z płatków owsianych, potrzebujemy 3 łyżki płatków owsianych i wodę. Płatki zalewamy litrem odstanej wody i odstawiamy w chodne, ciemne miejsce na 5 godzin. Kolejny krok to odcedzenie mieszanki przez sitko. Mętny, biały płyn, który powstanie to właśnie odżywka, którą polecamy do zamiokulkasów, które wstrzymują wzrost i nie wypuszczają nowych pędów. Zamiast zwyczajną wodą, podlewamy wtedy zamiokulkasy odżywką.
Znamy kilka sposobów odżywiania zamiokulkasa płatkami owsianymi
Są również inne metody na zrobienie odżywki z płatków owsianych. Można płatki owsiane zmielić i zmieszać je z wierzchnią warstwą podłoża w doniczce. Przefermentowane płatki owsiane są także głównym składnikiem nawozu z domowych odpadków – bokashi. Płatki owsiane są bezpieczne dla roślin i nie powodują żadnych skutków ubocznych. Można stosować je regularnie, co 2-3 tygodnie. Do zamokulkasów polecamy wersję płynną nawozu z płatków owsianych.