Marzysz o dywanie z kwiatów w ogrodzie? Ta roślina to hit: szybko rośnie, bujnie kwitnie i jest zimozielona
Żagwin to roślina z rodziny kapustowatych. Jest uwielbiana przez ogrodników, ponieważ tworzy prawdziwe dywany drobnych, fioletowych / purpurowych / różowych kwiatuszków, a zimą wciąż pozostaje zielona. Poza tym rozrasta się piorunem – z łatwością porasta skarpy i ogródki skalne, a także wszelkie trudnodostępne miejsca w ogrodzie, w których uprawa innych kwiatów mogłaby być karkołomna. Żagwin kwitnie od kwietnia do wczesnego lata. Ma krótkie pędy i niewielkie, jajowate i owłosione listki, które wraz z kwiatkami tworzą w ogrodzie „poduszeczki” o wysokości do 10 cm.
Jak uprawiać żagwin?
Żagwin nie jest rośną kapryśną i wymagającą. Będzie porastała bez problemu wszelkie skarpy i ogródki skalne. Żagwin lubi podłoże o lekko zasadowym pH (wapienne). Podłoże powinno być także odpowiednio przepuszczalne, by nie dochodziło do gromadzenia i zastojów wody, co mogłoby zniszczyć nasadzenia.
Roślinę sadzimy do gruntu wiosną lub jesienią. Gdy sadzimy żagwin, dobrze jest wcześniej wymieszać podłoże z kompostem, który odżywi mode roślinki oraz polepszy strukturę gleby. Konieczne jest zachowanie odstępów pomiędzy nasadzeniami. By rośliny miały możliwość swobodnego rozrastania się. 15-20 cm powinno być rozstawą optymalną.
Żagwin – jakie stanowisko doceni?
Jeśli chodzi o stanowisko i ekspozycję na słońce, żagwin także jest tolerancyjny. Oczywiście najlepiej rośnie i najbujniej kwitnie w słońcu, jednak w półcieniu także sobie radzi (tylko słabiej kwitnie). To, co jest istotne przy wyborze stanowiska dla żagwina to kwestia osłonięcia od wiatru. Żagwin doceni miejsca zaciszne. Jeśli sadzimy żagwin ana skalniaku, warto go umieścić na jego szczycie, tak by mógł malowniczo zwieszać się ze skarpy.
Żagwin dobrze znosi krótkotrwałe susze, jednak podczas upałów warto go podlewać (wieczorem lub wcześnie rano) jednak niezbyt często, dopiero po zupełnym wysuszeniu podłoża.
Żagwin ma jeszcze jedną zaletę. Jego kwiatki już od wczesnej wiosny przyciągają owady: motyle, pszczoły, trzmiele. Jest to roślina miododajna, która pozytywnie wpływa na ekosystem w naszym ogrodzie.