Wielu popełnia ten błąd. Dowiedz się, jak postępować z narcyzami, by za rok zakwitły równie pięknie
Narcyzy kwitną wczesną wiosną. Mało które odmiany kwitną jeszcze na początku maja. Oczywiście wiele zależy od aury. Im jest cieplej i słoneczniej, tym przekwitają szybciej. Wielu z nas zastanawia się, jak postępować z narcyzami po przekwitnięciu. Poniżej znajdziecie odpowiedź. Dzięki naszym radom, z tych samych cebulek kolejnej wiosny wyrosną piękne i dorodne kwiaty. Satysfakcja z tak wyhodowanych narcyzów będzie gwarantowana. Zaoszczędzicie w ten sposób również pieniądze, bo obejdzie się przecież bez kupowania nowych roślin.
Co z narcyzami po przekwitnięciu?
Narcyzy, a także ich popularna odmiana – żonkile obok tulipanów są popularnymi roślinami cebulowymi, które jako jedne z pierwszych pojawiają się naszych rabatach kwiatowych w przydomowych ogródkach oraz na działkach. Doświadczeni ogrodnicy doskonale wiedzą, jak z nimi postępować po przekwitnięciu. Ci, którzy dopiero zaczynają swoją przygodę z uprawą roślin cebulowych, wciąż mają wątpliwości i bardzo często popełniają błąd, który wiele ich kosztuje. Wyjaśniamy, jak postępować z narcyzami po przekwitnięciu.
Co robić, gdy żonkile przekwitną?
Gdy żonkile na naszych trawnikach i rabatach kwiatowych zaczynają przekwitać, na bieżąco usuwamy ich przekwitłe kwiatostany, zostawiamy jednak liście roślin. Na szczęście, wciąż ich bujna zieleń będzie wyglądała na trawniku lub rabatach atrakcyjnie. Gdzieś na początku lipca liście naszych narcyzów powoli zaczną żółknąć, tracić jędrność, po czym zamierać. I dopiero wtedy pozbywamy się ich za pomocą ostrych i czystych nożyczek lub sekatora.
Zapewne zadajecie sobie pytanie – dlaczego nie powinno się usuwać liści żonkili zaraz po ich przekwitnięciu. Odpowiedź jest prosta. Liście będą potrzebne cebulkom do zgromadzenia energii na przyszły rok.
Co zrobić z cebulkami narcyzów, czy trzeba je wykopać?
Dopiero wówczas, gdy usuniemy obumarłe liście narcyzów, możemy wykopać ich cebulki. Po wykopaniu kładziemy je na słońcu, by je przesuszyć, po czym po 2-3 tygodniach umieścić w przewiewnym inspekcie. Cebulki przysypujemy trocinami lub piaskiem i czekamy do jesieni, do września, gdy znowu możemy umieścić je w podłożu. Cebulek możemy również nie wykopywać, jednak musimy się wówczas liczyć z tym, że ich kwitnienie nie będzie tak bujne. Podobnie postępujemy z żonkilami w doniczkach.