Zaczął się sezon sadzenia cebulek kwiatowych, ale czy wszystkie rośliny określane tym mianem są nimi w istocie? Nie, to skrót myślowy. Bo tak naprawdę chodzi o rośliny wieloletnie z wyraźnie określonym czasem spoczynku. Ich części podziemne, które pozwalają przetrwać trudny okres, najczęściej zimę to zarówno cebule, jak i bulwy oraz kłącza. Czym się od siebie różnią?
Cebulkę poznasz po warstwach
Cebula to w rzeczywistości przekształcone w łuski liście. Są mięsiste, ułożone warstwami i osadzone na piętce, która z kolei jest formą pędu; z piętki wyrastają korzenie przybyszowe. W mięsistych liściach gromadzone są substancje zapasowe, głównie cukry. W ich pachwinach są pąki boczne, z których mogą rozwijać się nowe cebule. Cebulki bywają nagie lub pokryte suchą łupiną (tulipany, narcyzy, hiacynty, irysy).
- Popularne rośliny wyrastające z cebul: tulipany, narcyzy, hiacynty, irysy, przebiśniegi, śnieżniki, śnieżyce wiosenne, czosnek, szafirki.
Bulwa po przekrojeniu jest jednorodna
Bulwy to zgrubiałe nasady pędu lub korzeni, bywają też bulwy pochodzące z przekształcenia górnej części korzenia i dolnej części pędu – wszystkie służą roślinie jako organy spichrzowe. Bulwy korzeniowe mogą znacząco różnić się między sobą kształtem i wielkością, na przykład bulwy dalii przypominają imbir, a liatry kłosowej – seler.
Natomiast bulwy pochodzenia pędowego są na ogół mniejsze i pokryte łuską, np. mieczyków lub krokusów, i mają zawiązki liści. Na pierwszy rzut oka można je pomylić z cebulkami, ale w środku są jednorodne, czyli nie mają warstw. Bulwy pędowe mają ograniczony wzrost i na ogół nie wytwarzają korzeni przybyszowych, a ich trwałość jest ograniczona do jednego sezonu wegetacyjnego (w kolejnym powstają nowe).
- Popularne rośliny wyrastające z bulw: krokusy, dalie (tworzą wiązki bulw, tzw. karpy, które można dzielić w celu rozmnożenia rośliny), jaskry, zawilce, frezje, mieczyki.
Kłącze – forma podziemnej łodygi
Kłącze to zmodyfikowany pęd podziemny (łodyga), przypominający korzeń. Na jego powierzchni widać wyraźne ślady liści, w kątach których znajdują się pąki boczne. Z węzłów mogą wyrastać korzenie przybyszowe. Kłącza są organami przetrwalnikowymi niektórych bylin oraz narządami rozmnażania wegetatywnego – podajemy za Encyklopedią Leśną.
Kłącza mają bardzo różne kształty i rozmiary, od długich i cienkich pędów konwalii, po krótkie i mięsiste paciorecznika. Mogą też się rozrastać przez wiele sezonów.
- Popularne rośliny wyrastające z kłączy: konwalie, pacioreczniki.
Czytaj też:
Zaprawianie cebul tulipanów i innych roślin ozdobnychCzytaj też:
Kwiaty jesienne do ogrodu. Oto najpopularniejsze gatunki