Koniec lata to nie koniec przyjemności, jaką możemy czerpać z naszego ogrodu. Owszem, czeka nas dużo pracy, ale i przyjemności, która dadzą nam wciąż ukwiecone rabaty. Oto gatunki, które polecamy sadzić by we wrześniu nasz ogród rozkwitł eksplozją intensywnych barw.
Jesienne kwiaty – ważne jest planowanie rabat
Grunt to dobre planowanie. Jeśli dobrze przemyślimy i rozplanujemy nasze nasadzenia, jesień nie musi przynieść pustki i smutku na naszą działkę. Jesień to wciąż czas intensywnego kwitnienia. W centrach ogrodniczych naprawdę kupić możemy bardzo wiele roślin, których najlepszy czas przypada na chłodniejsze miesiące. Jest jednak jeden problem... Jesienne kwiaty sadzimy najczęściej wiosną, więc aspekt planowania i przewidywania jest tu naprawdę istotny. Rośliny kwitnące we wrześniu i w październiku komponujemy na rabatach z tymi, które najpiękniej wyglądają latem. Gdy te przekwitną, naturalnie ustępują miejsca kwitnącym później.
Jeśli nie myśleliśmy o jesiennych rabatach wiosną – a zdarza się to wielu z nas, nie wszystko stracone. W sklepach ogrodniczych mamy bardzo bogaty wybór sadzonek, które są gotowe do posadzenia w ogrodzie pod koniec lata i na początku jesieni. Oto najpopularniejsze i najłatwiejsze w uprawie gatunki.
Ziemowit jesienny przypomina krokusy
Zacznijmy od kwiatków, które wyglądają jak krokusy, a pojawiają się w ogrodzie chyba już jako ostatnie. To zimowity jesienne. Koniec sierpnia i początek września to ostatni moment, by umieścić ich cebulki w glebie. Zdążą rozkwitać jeszcze w tym sezonie. Bulwy zimowitów sadzimy na głębokości wynoszącej trzykrotną wysokość cebuli, w rozstawie co 20 cm. Ślicznie wyglądają posadzone na trawniku lub pośród ozdobnych gatunków traw.
Astry rządzą w jesiennym ogrodzie
Astry jesienne to jedne z częściej uprawianych jesiennych kwiatów. Są roślinami wieloletnimi. Występują w wielu barwach: od białej, poprzez różową, czerwoną, aż po fioletową i niebieską. Najpiękniej wyglądają posadzone w dużych skupiskach, Pamiętajmy, by wybierać dla nich stanowisko słoneczne, wówczas będą kwitły najobficiej. Zdobią ogród aż do pierwszych przymrozków.
Chryzantemy sadzimy nie tylko w gruncie, lecz również w donicach
Tu wybór mamy ogromny! Odmian tych kwiatów jest naprawdę wiele. Różnią się od siebie nie tylko wyglądem zewnętrznym: wielkością, pokrojem i kolorem kwiatów, lecz również upodobaniami uprawowymi. Polecamy wybierać zawsze odmiany mrozoodporne, które pozostaną z nami na rabacie na wiele lat pod warunkiem, że zapewnimy im słoneczne, osłonięte od wiatru stanowisko z przepuszczalnym podłożem o odczynie zasadowym. Chryzantemy to dobre kwiaty do uprawy doniczkowej.
Czytaj też:
Wrzosy w ogrodzie i w donicy. Jak i kiedy je sadzić
Wrzosy to typowo jesienna roślina
Bez wrzosów nie ma jesiennego ogrodu. Są mrozoodporne. Kwitną na czerwono, różowo, purpurowo lub biało. Najpopularniejsze są ich odmiany fioletowe. Dorastają do 40 cm. Najważniejsze w ich uprawie jest podłoże. Przede wszystkim powinno być przepuszczalne, suche, piaszczyste. Wyjątkowo istotne jest pH gleby. Musi być kwaśne – 3,5 – 4,5. Możemy więc zakupić specjalne podłoże do wrzosów. Nadadzą się również gleby do iglaków lub rododendronów. Stanowią doskonałe wypełnienie jesiennych kompozycji na rabatach. Wrzosy pięknie wyglądają uprawiane w donicach na balkonach i tarasach albo na schodkach przed domem.
Czytaj też:
Co siać i sadzić pod koniec sierpnia i we wrześniu? Kalendarz ogrodnikaCzytaj też:
Prace ogrodowe, które należy wykonać jesienią. Jest tego trochę...