Zimowit jesienny znany jest jako jeden z najpóźniej kwitnących kwiatów. To roślina cebulowa, która posadzona w sierpniu zakwitnie jeszcze w tym samym sezonie – pod koniec września lub w październiku.
Zimowit jesienny w naturze
Zimowit jesienny w naturze występuje w Europie, także w Polsce w niższych partiach gór. Jest gatunkiem ściśle chronionym. Mimo tego jego liczebność stale maleje. Pod żadnym pozorem nie możemy przesadzać zimowitów z naturalnego środowiska do ogródków. Możemy za to kupić ogrodowe odmiany zimowitów jesiennych, które mają zróżnicowane kolory kwiatów. Pamiętajmy, że zimowity to rośliny silnie trujące.
Zimowit jesienny – jak wygląda?
Zimowity wyglądem przypominają dobrze znane krokusy, które pojawiają się wczesną wiosną. Często są z krokusami mylone. Zimowity jednak zakwitają nie wiosną, a jesienią, we wrześniu lub w październiku. Za to liście tej rośliny pojawiają się na wiosnę, a na początku lata usychają. Z jednej bulwy wyrośnie nawet do 8 szerokich, podłużnych, ciemnozielonych liści.
Kwiaty zimowitów mają lejkowaty kształt. Zbudowane są z 6 płatków (które mają długość ok. 6 cm). Pomiędzy nimi wyrasta długa wąska rurka, która jest coraz dłuższa w miarę kwitnienia. W naturze zimowity występują w fioletowym kolorze. Odmiany ogrodowe bywają białe, różowe, purpurowe.
Kiedy i jak sadzić zimowity jesienne?
Cebule zimowitów jesiennych można kupić w sklepach ogrodniczych pod koniec lata. Trzeba się je nabyć jak najwcześniej, jeszcze w sierpniu i niezwłocznie posadzić do gruntu. Zimowity powinno się sadzić bowiem na miesiąc przed przewidywanym jesiennym kwitnieniem.
Jakie stanowisko powinniśmy wybrać dla zimowitów jesiennych? Najlepsze dla zimowitów jesiennych jest stanowisko słoneczne, a podłoże żyzne i przepuszczalne. Powinniśmy dbać, by było stale wilgotne o odczynie obojętnym lub lekko zasadowym. Zimowity nawozimy wiosną (gdy pojawiają się liście). Do odżywiania tych roślin polecany jest kompost.
Bulwy zimowitów sadzimy na głębokości wynoszącej trzykrotną wysokość cebuli, w rozstawie co 20 cm. Ślicznie wyglądają posadzone na trawniku lub pośród ozdobnych gatunków traw.
Czytaj też:
Rozmnażanie rododendronów. Nie przegap najlepszego terminuCzytaj też:
Twoje ogórki i pomidory ledwo żyją od upałów? Zastosuj nietypową odżywkę