Nie tylko domowe odżywki. Nawozy mineralne jako uzupełnienie nawożenia organicznego
Nawozy mineralne to nie zło, jak wielu z nas utrzymuje. Oczywiście materia organiczna może dostarczyć roślinom cennych substancji odżywczych, które nie wchodzą w skład sztucznych nawozów, ale... Mało kto zdaje sobie sprawę, że młode rośliny w pierwszym roku po posadzeniu mogą wykorzystać jedynie połowę składników pokarmowych pochodzących z nawozów organicznych, na przykład gnojówek, biohumusu, kompostu oraz obornika. W tej sytuacji z pomocą przychodzą nam nawozy mineralne.
Nawozy mineralne są różne – który wybrać?
Nawozy mineralne dzielimy ze względu na wydajność składników odżywczych oraz szybkość ich działania. W związku z tym wyróżniamy następujące ich rodzaje:
- Nawozy jednoskładnikowe. Dzięki nim można uzupełnić jeden deficytowy składnik. W centrach ogrodniczych kupimy nawozy azotowe, fosforowe, potasowe i magnezowe. Do stosowania takich nawozów potrzebna jet wiedza na temat upraw i ich potrzeb.
- Nawozy wieloskładnikowe. Te zawierają wszystkie potrzebne roślinom substancje pokarmowe w odpowiednich proporcjach. Ich stosowanie nie wymaga zaawansowanej wiedzy na temat potrzeb roślin. Nawozy wieloskładnikowe dzielą się na: Nawozy uniwersalne przeznaczone do prawie wszystkich gatunków roślin i nawozy specjalistyczne, które mają skład opracowany pod określony gatunek, na przykład nawóz do róż, do hortensji, czy do iglaków.
- Nawozy długodziałające. Ich działanie jest przedłużone nawet do 2-3 miesięcy. Minusem nawozów długodziałających jest wysoka cena.
Najwygodniejsze w stosowaniu nawozy otoczkowane
Nawozy otoczkowane. W sposób kontrolowany uwalniają składniki. Są najwygodniejsze w użyciu – stosuje się je tylko raz w sezonie, wiosną. Rośliny nim zasilane otrzymują składniki pokarmowe codziennie, lecz w niewielkiej dawce. Pamiętajmy, że w trakcie działania nawozu otoczkowego nie można stosować innych nawozów, zwłaszcza azotowych. Grozi to przenawożeniem.
Nawozy mineralne do podlewania
Nawozy do podlewania stosowane są najczęściej przez posiadaczy małych ogródków, oraz upraw na tarasach i balkonach oraz tych rabat, które są ściółkowane korą lub żwirem. Są to w większości płynne stężone koncentraty, ale nie tylko. Występują również w postaci granulek lub płatków znakomicie rozpuszczalnych w wodzie. Takie nawozy mogą być uniwersalne lub specjalistyczne. Dostarczają roślinom wszystkie niezbędne składniki pokarmowe.