Miksuję dwa składniki, dolewam wody i turboodżywka do róż gotowa. Kwitną po niej aż do jesieni
Wasze róże szczęśliwie dotrwały do połowy maja? Mamy nadzieję, że tak. Nadszedł czas, by odpowiednio je odżywić. Dzięki zastrzykowi energii, który mu dostarczymy teraz, krzewy będą zdrowe i odżywione, a co za tym idzie, będą bujnie i obficie kwitły.
Ekologiczna odżywka do róż – odżywi i ochroni przed szkodnikami
Domowa odżywka, którą dziś polecamy ma tylko dwa składniki, które kosztują grosze. Nie będziecie także mieli problemu z ich zdobyciem, bo prawdopodobnie już je macie w swoim warzywniku lub w kuchni. To marchewka i czosnek. W jaki sposób te dwa warzywa mogą pozytywnie wpłynąć na róże? Już odpowiadamy.
Czosnek jest powszechnie znany ze swoich właściwości przeciwgrzybicznych i przeciwbakteryjnych. Zawiera związki, które pomagają w zwalczaniu chorób róż, na przykład plam liściowych, mączniaka prawdziwego i rdzy. Lecz to nie wszystko – jego charakterystyczny, bardzo intensywny zapach odstrasza mszyce, przędziorki, mączliki i wciornastki. Sprawia również, że szkodniki „nie widzą” róż. Czosnek stymuluje także korzenie i łodygi róż do wzrostu. Oprysk z czosnku to powszechnie stosowany oprysk na szkodniki.
A marchewka? Jak to skromne warzywo może wpłynąć na królowe naszych ogródków? Otóż może i to bardzo. Marchewka jest źródłem, witamin A, B i C oraz potasu i magnezu, które są niezbędne dla prawidłowego wzrostu i rozwoju róż. Po połączeniu marchewki i czosnku otrzymujemy bazę cudownej odżywki, która zadziała jak magiczny eliksir na nasze róże.
Jak zrobić odżywkę z marchewki i czosnku na bujne i zdrowe róże?
Przygotowanie odżywki z czosnku i marchewki do róż jest śmiesznie proste. Bierzemy 2 małe marchewki lub jedną większą, 4 ząbki czosnku i całość bledniejemy. Papkę mieszamy z 3 litrami wody, deszczówki lub odstanej wody z wodociągu. W efekcie powstanie odżywka o dość gęstej konsystencji, którą raz w tygodniu podlewamy róże. Robimy to zawsze, gdy ziemia nie jest wysuszona, a słońce chyli się ku zachodowi. Dzięki naturalnemu nawozowi róże dostaną „energetycznego kopa”, czosnek będzie trzymał od nich szkodniki (na przykład powszechnie występujące mszyce) z daleka. Koniecznie wypróbuj też odżywkę do róż z oleju rycynowego.