Domowe środki czystości do łazienki – 11 ekologicznych przepisów, które działają!
Ekologiczne porządki to nie tylko moda, ale i oszczędność. Przygotowując domowe środki czystości, chronisz też planetę. Zanim jednak przystąpisz do mieszania składników, kilka uwag:
- Nigdy nie łącz wybielacza chlorowego z amoniakiem, octem i spirytusem, ponieważ wytwarzają się szkodliwe opary. I nie chodzi tu tylko o to, by nie mieszać ich w jednym pojemniku, ale również nie wolno używać tych preparatów jeden po drugim na tej samej powierzchni. Przeczytaj więcej: Chlor plus ocet to trująca mieszanka! Jakich środków czystości nie wolno łączyć?
- Używaj nowych pojemników, a później stosuj je do preparatów o tym samym składzie, pamiętając o tym, by je porządnie umyć.
- Dla ułatwienia stosuj etykiety.
1. Płyn do czyszczenia szyb i luster
Przygotowanie środka do luster jest proste. Potrzebne będą tylko trzy składniki: ocet, alkohol izopropylowy (kupisz go np. w aptece) i woda destylowana. Dzięki nim szybko usuniesz smugi z luster i okien. Wystarczy zmieszać je w proporcjach 1:1:1, następnie spryskać powierzchnię, poczekać 30 sekund, a na koniec przetrzeć szmatką z mikrofibry.
2. Uniwersalny środek do czyszczenia różnych powierzchni
Ten wszechstronny preparat z soku z cytryny, sody oczyszczonej i niewielkiej ilości płynu do mycia naczyń, świetnie radzi sobie z tłustymi osadami i zabrudzeniami. Przed użyciem dobrze wstrząśnij butelką i spryskaj powierzchnię. Zetrzyj zabrudzenia wilgotną ściereczką z mikrofibry. Jeśli nie masz soku z cytryny, możesz dodać łyżkę kwasu cytrynowego w proszku.
3. Środek do czyszczenia pralki
Aby usunąć osady i zapobiec powstawaniu pleśni, warto raz w miesiącu oczyścić pralkę przy pomocy sody oczyszczonej i octu. Kwas octowy usuwa zabrudzenia nieorganiczne, jak osad z kamienia, mydła czy rdzę. Soda radzi sobie z zabrudzeniami pochodzenia organicznego. Najlepiej obu tych składników używać oddzielnie – raz do bębna pralki wlać dwie szklanki octu, za kilka dni dodać szklankę sody. Następnie włączyć cykl prania w ciepłej wodzie lub – jeśli pralka ma taką funkcję – pranie czyszczące. Przeczytaj więcej: Stosuję domowy środek do czyszczenia pralki. Działa super i jest tani!
4. Naturalny środek do WC
Do czyszczenia toalety wystarczą soda oczyszczona, kwas cytrynowy i kilka kropel olejku eterycznego, np. sosnowego, który zabija zarazki. Te składniki w połączeniu z octem aktywują czyszczące właściwości, pomagając usunąć osady i zneutralizować nieprzyjemne zapachy. Po dodaniu octu, pozwól mieszance działać przez kilka minut, a następnie szczotką umyj wnętrze muszli. Możesz użyć tej samej mieszanki do odświeżenia odpływów w umywalce czy brodziku.
5. Płyn do mycia podłóg DIY
Skuteczny środek do podłóg z łatwością przygotujesz, mieszając ciepłą wodę, alkohol izopropylowy, ocet i odrobinę płynu do mycia naczyń. Unikaj stosowania tego środka na kamieniu naturalnym, takim jak marmur, który jest wrażliwy na działanie kwasów. Dodaj kilka kropel ulubionego olejku eterycznego, aby nadać podłogom przyjemny zapach.
6. Płyn do prysznica bez octu
Jeśli nie przepadasz za zapachem octu, możesz przygotować środek czyszczący do prysznica bez niego: połącz alkohol izopropylowy, nadtlenek wodoru, płyn do mycia naczyń, płyn do zmywarek oraz wodę destylowaną. Środek ten skutecznie usuwa osad z mydła i pozostawia prysznic bez smug.
7. Uniwersalny środek do łazienki
Prosty, ale skuteczny spray do różnych powierzchni w łazience przygotujesz, łącząc ocet i wodę. Taki środek doskonale sprawdzi się na blatach, zlewach i kafelkach, usuwając codzienne zabrudzenia i osady. W przeciwieństwie do sklepowych preparatów, domowy środek nie zostawia na powierzchni niewidocznego filtru, który przyciąga brud.
8. Pasta do fug
Do czyszczenia fug wykorzystaj pastę z tlenku wodoru i wody. Nałóż ją na fugi, poczekaj kilka minut, a następnie wyszoruj szczoteczką (stara szczoteczka do zębów sprawdza się idealnie). Efekt? Czyste i odświeżone fugi bez zbędnych chemikaliów.
9. Preparat do usuwania pleśni
Ocet to skuteczny i naturalny środek przeciw pleśni. Wlej nierozcieńczony ocet do butelki z atomizerem, spryskaj zainfekowane miejsca i pozostaw na 30-60 minut. Po tym czasie wyszoruj powierzchnię. Pamiętaj, że ocet może być szkodliwy dla delikatnych powierzchni, takich jak marmur, więc stosuj go ostrożnie.
10. Domowy odkamieniacz do odpływów
Zatkane odpływy w łazience można oczyścić domowym środkiem na bazie sody i octu. Soda i ocet wytworzą reakcję chemiczną, która przypomina erupcję wulkanu – siła gwałtownie pieniącej się mieszanki odrywa zalegające zanieczyszczenia. Na koniec spłucz odpływ wrzącą wodą, aby usunąć pozostałości i zapobiec dalszemu zatykaniu.
11. Domowy detergent do prania
Domowy detergent do prania możesz przygotować, mieszając boraks, sodę kalcynowaną (zwaną też bielidłem), sodę oczyszczoną i wiórki szarego mydła. Ten środek jest bezpieczny dla pralek. Jeśli chcesz zwiększyć jego skuteczność, możesz dodać nieco więcej boraksu do mieszanki.