Bramy garażowe. Kiedy należy podjąć decyzję o wyborze?
Bramę garażową zamawiamy, gdy pragniemy zamknąć stan surowy budynku, czyli na etapie okna i drzwi. Budynek fizycznie stoi. Firma, u której zamawiamy bramę garażową powinna wykonać pomiar otworu na bramę garażową. Dopiero potem zamówienie podlega zatwierdzeniu i przesłaniu do realizacji. Problemy się zdarzają. Może się okazać, że otwór jest za mały lub za duży do planowanej bramy garażowej. Czasami można w takiej sytuacji kupić po prostu inny wymiar bramy. Można także zamontować bramę garażową innego typu, ponieważ rozmiary różnych typów bram się różnią.
Wymiary bramy garażowej, a wielkość domu
W projektach gotowych domów wielkość bramy jest jest często proporcjonalna do metrażu samego garażu. Nieduży garaż ma zwykle bramę o szerokości 180-190 cm, a duży – 230-270 cm.
Standardowe wymiary bram garażowych
-
Standardowe wymiary bram garażowych różnią się od siebie w zależności od typu.
-
Standardowa szerokość bramy garażowej waha się od 180 do 600 cm (brama garażowa podwójna), natomiast standardowa wysokość bramy garażowej to od 200 do 350 cm.
- Najczęściej kupowane są bramy garażowe mają wysokość od 200-260 cm, a szerokość 200-250 cm i 400-500 cm w przypadku podwójnej bramy garażowej.
- Należy dobrać wielkość bramy garażowej do samochodów osobowych, które są w naszym posiadaniu.
- Wysokość 212,5 czy 225 cm starcza, by wygodnie korzystać z garażu mając samochód terenowy, a 237,5 cm samochód z bagażnikiem dachowym.
- Na potrzeby samochodów dostawczych wysokość bramy garażowej powinna wynosić 300 cm.
Pomiar otworu wjazdowego przed montażem bramy
Podczas zamawiania bramy, należy sprawdzić wysokość światła bramy garażowej oraz szerokość otworu bramy garażowej. To dwa najważniejsze wymiary. Kolejne ważne wymiary to wysokość ściany nad otworem i szerokość filarków po bokach otworu garażowego, do których montuje się bramę. To elementy, które powinny być bardzo trwałe, dlatego nie można po prostu zmniejszyć zbyt dużego otworu poprzez dołożenie cegły. Gdy światło bramy jest zbyt małe, podkuwanie też się nie sprawdza, ponieważ naruszona ściana przestaje być nośna.
Czytaj też:
Domy szkieletowe drewniane. Popularne kanadyjczyki to alternatywa dla tradycyjnych domów murowanychCzytaj też:
Nowoczesna stodoła – czy wybrać taki projekt?