Stal zbrojeniowa. Od czego zależy cena stali zbrojeniowej?
Różne rodzaje stali zbrojeniowej potrzebne są przy budowaniu domów jednorodzinnych. Stal zbrojeniowa niezbędna jest do wzmocnienia fundamentów, stropów czy schodów. Przy budowie domu potrzebujemy różnych rodzajów stali zbrojeniowej, o różnych właściwościach mechanicznych i fizycznych. Stal zbrojeniowa, by mogła być wykorzystywana do tworzenia zbrojeń powinna mieć odpowiednie certyfikaty. Jej klasa musi być zgodna z normą europejską i krajową. Klasa stali zbrojeniowej to informacja o jej właściwościach mechanicznych. Klasę stali oznaczamy dużą literą oraz cyfrą rzymską. Pręty zbrojeniowe, pręty żebrowane lub gładkie różnią się między sobą klasą, średnicą, gatunkiem, długością. Od tego wszystkiego zależy ich cena. Koszty jakie poniesiemy kupując stal zbrojeniową, uzależnione są od kilku zmiennych, takich jak: klasa stali, gatunek stali, średnica prętów zbrojeniowych. Cena za stal zbrojeniową może być uzależniona też od ilości. Cena stali zbrojeniowej jest inna przy kupnie prętów zbrojeniowych na sztuki, a inna przy zakupie tony. Najdroższa jest stal zbrojeniowa klasy A-III i A-IIIN. Ta jest oczywiście najbardziej wytrzymała.
Klasy stali do konstrukcji żelbetonowych. Jak dzielimy stal zbrojeniową?
- Klasa A-0 – pręty zbrojeniowe gładkie lub walcówka. Pręty zbrojeniowe gładkie wykorzystywane są głównie do elementów pomocniczych zbrojenia w konstrukcjach z niskiej jakości betonu.
- Klasa A-I – pręty zbrojeniowe gładkie, posiadające z jednej strony każdej wiązki końce pomalowane na czerwono, wykorzystywane jako pomocnicze elementy budowlane, jak strzemiona i przewiązki. Pręty zbrojeniowe gładkie w klasie A-I stosowane są jako zbrojenie nośne.
- Klasa A-II – pręty żebrowane, posiadające dwa podłużne żeberka biegnące równolegle z długością pręta, a pomiędzy nimi jest żeberko poprzeczne, ułożone po skosie. Najczęściej wykorzystywane są one w elementach budowlanych jako zbrojenie nośne.
- Klasa A-III – pręty żebrowane z dodatkowym poprzecznym żeberkiem. Oznaczają bardzo wytrzymałą stal zbrojeniową. Pręty żebrowane stosowane są jako zbrojenie elementów konstrukcyjnych, w budynkach przy zmiennych obciążeniach i wysokich temperaturach.
- Klasa A-IIIN – pręty żebrowane z nawalcowanymi odcinkami żeberek podłużnych między poprzecznymi. Pręty żebrowane wykorzystywane są w zginanych konstrukcjach żelazobetonu jako zbrojenie nośne podłużne.
Kupując stal zbrojeniową, trzeba zwrócić uwagę na jej gatunek, który informuje o stali zbrojeniowej, jej właściwościach oraz o zawartości w niej określonych pierwiastków.
Kupujesz stal zbrojeniową? Sprawdź cenę
Jeśli zależy Ci na sprawdzeniu ceny stali zbrojeniowej, najpierw sprawdź jej ceny w hurtowniach i składach budowlanych. Ceny stali mogą różnić się bowiem w zależności od miejsca zakupu nawet o 250 zł za tonę. Najpopularniejsza stal zbrojeniowa to stal zbrojeniowa fi 12. Kupowana jest najczęściej do budowy domów jednorodzinnych. Jej cena waha się od 3250 do 3500 zł za tonę. Droższe o ok. 10 % są pręty gładkie o mniejszych średnicach.
Czytaj też:
Ile kosztuje strop teriva na 100m2. Najpopularniejsze rodzaje stropówCzytaj też:
Jak zmieszać beton B20 (C16/20) – proporcje składników