Zanim jednak przejdziemy do sposobów walki z niemiłymi woniami, kilka słów o przyczynach. Najpierw trzeba sprawdzić, czy lodówka jest sprawna, potem przejrzeć ustawienia – czasami ktoś nieopatrznie zmieni temperaturę chłodzenia, co staje się powodem kumulacji wilgoci w komorze lodówki, a to z kolei prowadzi do powstawania nieprzyjemnych zapachów. Oczyścić filtry, jeśli dla danego modelu jest to zalecane, oraz odpływ wilgoci (znajduje się z tyłu komory). Odpływ powinien być zawsze drożny, do jego czyszczenia świetnie nadaje się trytytka średniej wielkości – jest giętka i ma ząbki, które pomogą wydobyć zabrudzenia z kanału. I jeszcze otwory wentylacyjne – muszą być czyste, suche i zawsze odsłonięte!
Przegląd zawartości lodówki. Może coś się zepsuło?
Jeśli wszystko gra, przechodzimy do przeglądu zawartości lodówki. Trzeba sprawdzić wszystko, nawet żywność zamkniętą w hermetycznych, teoretycznie, pojemnikach. Mogło dojść do rozszczelnienia pokrywy i stąd problem. Zepsute jedzenie oczywiście należy wyrzucić, resztki jedzenia – albo zużyć, albo również wyrzucić (na marginesie, warto wypracować sobie plan przetwarzania z dnia na dzień niezużytej żywności, tak żeby nie zalegała w lodówce w nieskończoność).
Jak odświeżyć lodówkę i czego przy tym nie robić?
Przegląd zasobów to dobra okazja, by odświeżyć komorę lodówki. Ważne, by stosować się do zaleceń producenta. Najogólniej – chłodziarka nie powinna być zbyt długo otwarta, nie należy stosować żrącej chemii i/lub używać suszarki do włosów (ani innych urządzeń) do osuszania wnętrza lodówki.
Najlepszym sposobem na odświeżenie lodówki jest umycie jej wodą z sodą oczyszczoną lub wodą z octem. Soda usunie tłuszcze, oleje, zabrudzenia białkowe. Ocet użyty do mycia lodówki zniweluje zabrudzenia nieorganiczne, np. kamień oraz zdezynfekuje.
Intensywne zapachy – jak zapobiegać mieszaniu się woni?
Zapachy, które same w sobie są apetyczne – na przykład świeżo wędzonej kiełbasy lub holenderskiego sera, niekoniecznie są przyjemne, gdy mieszają się z innymi woniami i przenikają wszystko, co jest w lodówce. Sposobem jest oczywiście właściwe przechowywanie – odpowiednie pojemniki, a także korzystanie z udogodnień proponowanych przez producentów chłodziarek (komory i szuflady przeznaczone dla produktów spożywczych z różnych kategorii).
Domowe sposoby na pozbycie się brzydkiego zapachu z lodówki
Jednak zawsze niechciane zapachy mogą się pojawić. Co wtedy? Warto skorzystać z domowych sposobów ich zniwelowania. Są proste, tanie i ekologiczne. Naturalne pochłaniacze zapachów to m.in. kawa, surowy ziemniak i soda oczyszczona. Ale nie tylko!
Kawa neutralizuje nieprzyjemne wonie
Kawa jest silnie higroskopijna, co oznacza, że chłonie wilgoć, a z nią – zapachy. Zmielone ziarna kawy należy wsypać do miseczki i wstawić do lodówki. Trzeba tylko pamiętać, że choć kawa dobrze neutralizuje nieprzyjemne wonie, to sama dość szybko wietrzeje, należy więc często ją wymieniać. Świeża porcja dodana raz na tydzień zdziała o wiele więcej niż jedna duża raz w miesiącu. Dodanie kropli oleju sprawi, że w lodówce mocniej wyczuwalny będzie zapach kawy.
Soda oczyszczona dobra na kwaśne zapachy
Soda oczyszczona neutralizuje pH, ma też zdolność buforowania, czyli zatrzymywania dalszych zmian w równowadze pH. To dlatego świetnie radzi sobie z neutralizowaniem kwaśnych zapachów – a takie w lodówce są najbardziej uciążliwe. Zawartość małego opakowania sody oczyszczonej należy przesypać do miseczki i umieścić w tylnej części lodówki.
Czytaj też:
Jak wyczyścić zlewozmywak ze stali szlachetnej
Proszek do pieczenia – skuteczny, ale na mniejszy problem
Podobne właściwości do sody oczyszczonej ma proszek do pieczenia. Nic dziwnego – soda wchodzi w jego skład (obok regulatorów kwasowości i mąki ziemniaczanej). Jest nieco mniej skuteczny w walce z brzydkim zapachem, ale wciąż działa! Jedna porcja wystarczy na 2-3 dni.
Węgiel leczniczy oczyszcza powietrze z toksyn
Węgiel leczniczy (węgiel aktywowany) ma wiele cech przydatnych w gospodarstwie domowym. Oczyszcza wodę i powietrze z toksyn (dlatego używa się go w filtrach), ogranicza rozwój pleśni, bakterii, grzybów, patogenów i szkodników glebowych (dlatego jest stosowany w ogrodnictwie). Pochodną tych właściwości jest zdolność do neutralizowania nieprzyjemnych zapachów. Wystarczy kilka tabletek zgnieść w moździerzu i umieścić w lodówce.
Brykiet do grilla pochłania zapachy. Ale nie każdy rodzaj nadaje się do użycia w lodówce!
To może zaskakiwać, ale gdy się zastanowimy – ma sens. W końcu w jego skład wchodzi węgiel drzewny, a już Hipokrates zalecał, by posypywać nim rany w celu wyeliminowania brzydkiego zapachu. Należy kostkę brykietową (lub dwie, w zależności od problemu) owinąć gazą lub położyć na spodeczku i umieścić z tyłu komory lodówki. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, co jest spoiwem brykietu – lepiej, żeby była to skrobia ziemniaczana lub mąka kukurydziana niż klej lub żywica. Brykiet naprawdę pochłania zapachy!
Cytrusy posypane solą – krótko działający odświeżacz
Często można spotkać się z poradą, by brzydkiemu zapachowi w lodówce przeciwdziałać przy pomocy cytrusów. Wystarczy – czytamy włożyć do lodówki połówkę cytryny lub choćby samą skórkę i problem zniknie. Rzeczywiście, cytrusy ładnie pachną i mają działanie odświeżające, ale to raczej przykrycie problemu niż jego wyeliminowanie. Trzeba też pamiętać o tym, że szybko się psują. Jak wszystkie owoce i warzywa wydzielają etylen, który nie tylko przyspiesza dojrzewanie, ale i gnicie. Uwalniany przez nie gaz może przyspieszać psucie się pozostałych produktów. Zatem odświeżanie zapachu lodówki przy użyciu cytrusów – tylko dla uważnych! Należy pamiętać, żeby co dwa dni wymieniać cytrynę lub jej skórkę na świeżą. Podobno dobrze jest posypać ją solą!
Czytaj też:
Nieprzyjemne zapachy w mieszkaniu? Zobacz, jak wprowadzić piękny zapach do domu
Goździki działają przeciw grzybom
Kojarzą się raczej z mieszankami zapachowymi – goździki mają przyjemną woń o ciepłej, słodko-korzennej nucie (zawdzięczają ją obecności eugenolu, silnego antyoksydantu). Ale mają też właściwości pomagające w neutralizowaniu brzydkich zapachów, np. działają przeciwgrzybiczo. Goździki można umieścić w lodówce same lub nadziać nimi połówkę jabłka. W pierwszym przypadku nie ma ograniczeń czasowych, w drugim – naszpikowany goździkami owoc należy po 24 godzinach z lodówki usunąć.
Ziemniak wchłonie brzydki zapach
Dawniej mawiało się, że ziemniak ma moc „wyciągania”, także woni, co skutkowało zastosowaniem surowych kartofli w kuchni, medycynie i magii. Na przykład, by pozbyć się mułowego zapachu ryb słodkowodnych moczono je przez kilka godzin w wodzie z plasterkami surowych ziemniaków. Po tym czasie ryby pachniały apetycznie, a kartofle – wręcz przeciwnie. Dlatego warto mieć w lodówce kilka świeżych plasterków ziemniaków. Trzeba tylko pamiętać, by codziennie lub co dwa dni je wymieniać. Przykry zapach zniknie!
Ryż neutralizuje zapachy
Skoro działają ziemniaki, to dlaczego nie spróbować z ryżem? Kluczem jest przecież duża zawartość skrobi, bo to ona pomaga w walce z nieprzyjemnymi zapachami. W lodówce można umieścić woreczek z ryżem albo przesypać go do słoika, dodać kilka kropli ekologicznego olejku eterycznego (takiego, który nie będzie się gryzł z zawartością lodówki) i przykryć gazą.
Biała kreda pochłania nadmiar wilgoci
Kreda działa jak pochłaniacz wilgoci, dzięki czemu produkty dłużej zachowują świeżość. Wyeliminuje też nieprzyjemne zapachy unoszące się we wnętrzu lodówki.
Żwirek dla kota – tylko naturalny!
Pomysł, by nieprzyjemną woń usuwać przy pomocy żwirku dla kotów może wydawać się ekstrawagancki. Ale skoro radzi sobie z zapachem kuwety, to dlaczego nie miałby dać rady w lodówce? Ważne tylko, by użyć żwirku bezwonnego, np. kukurydzianego lub silikonowego.
Czytaj też:
Jak wykorzystać skorupki jajek? Ekologiczne patenty w domu i ogrodzieCzytaj też:
Warszawa – mieszkanie z salonem kąpielowym, projekt MoodWorks