Klimat przydomowego ogródka obsadzonego kolorowymi kwiatkami ma moc cofania w czasie. Może taki ogródek nie jest modny ani elegancki, ale jak żaden inny daje radość i poczucie bezpieczeństwa. Przecież w takim ogródku bawiliśmy się jako dzieci. Ogródki z kolorowymi, wiejskimi gatunkami kwiatków spotkać możemy jeszcze na polskich wsiach. Część niestety zastąpionych zostało równo przystrzyżonymi trawnikami i szpalerem żywotników lub wybetonowanym podjazdem.
Kwiaty z babcinego ogródka
Wiejskie kwiatki z babcinego ogródka mają w sobie wiele wdzięku i bezpretensjonalności. Im bardziej kolorowe plamy tworzą, tym lepiej. Można je ze sobą do woli łączyć, nie obawiając się, że w ogródku będzie panował stylistyczny nieład. Przydomowe wiejskie ogródki są proste. Nie ma tam projektu ani wyjątkowo przemyślanej kompozycji. Moja babcia sadziła w nim kwiatki na zasadzie „jak popadło”. Dalie po prawej od ścieżki, cynie na lewo, malwy pod ścianą domu i pod płotem, a pod oknem maciejka, by jej zapach gościł wieczorem w pokoju. Przestrzegała jedynie zasady, by wyższe rośliny sadzić dalej od płotu (malwy i jeżówki) a niższe bliżej. Ogródek miał przecież najpiękniej wyglądać z drogi. Całość była swobodna i pełna uroku.
Malwy
Malwy to byliny. Nie mają specjalnych wymagań glebowych, sadzi je się najczęściej pod ścianami, bo są wysokie i wymagają podpory. Są wrażliwe na zaleganie wody w glebie. Lubią stanowiska słoneczne. Kwitną od dołu do góry, od końca czerwca aż do października. Malwy bez problemu zimują w gruncie.
Dalie
Inna nazwa dalii to georginie. To kwitnące rośliny bulwiaste. Kwitną od początku lata do jesieni, do przymrozków. Najpopularniejsze odmiany: dalie dekoracyjne i dalie pomponowe. Stanowisko dla dalii powinno być słoneczne i osłonięte od wiatru. Dalie regularnie podlewamy i usuwamy przekwitłe kwiatostany. Dobrze jest zapewnić roślinom podpórki. Dalie wykopujemy na zimę i przechowujemy poza ogrodem, ponieważ nie są mrozoodporne.
Cynie
To łatwe w uprawie kwiaty jednoroczne. Cynie szybko rosną, a kwitną od czerwca do pierwszych przymrozków. Wymagają słonecznego stanowiska i wilgotnej, żyznej gleby. Cynie świetnie nadają się na kwiaty cięte. W wazonie mogą stać nawet dwa tygodnie. Ważne jest, by regularnie usuwać przewinięte kwiaty cynii, roślina będzie wówczas intensywniej kwitła. Roślinę regularnie nawozimy w okresie kwitnienia.
Warszawianki
Ma także inne popularne nazwy: kosmos i onętek. Sieje się je bezpośrednio do gruntu w kwietniu i maju. Potrzebuje lekkiej, przepuszczalnej gleby i słonecznego stanowiska. To roślina jednoroczna, kwitnie od czerwca do października. Osiąga wysokość do 120 cm.
Marcinki
Marcinki to jesienne astry. Ceniona bylina zimująca w gruncie ma małe wymagania uprawowe. Marcinki najlepiej kwitną na stanowisku słonecznym. Po przekwitnięciu ścinamy roślinę przy gruncie. Marcinki rosną w żyznej, przepuszczalnej i dobrze uprawionej glebie. Astry jesienne mają różne kolory. Najpopularniejsze są fioletowe i białe. Niższe gatunki Marcinków pięknie wyglądają w donicach i koszach.
Kwiaty doniczkowe na schodkach do domu
Na schodkach prowadzących na ganek stały doniczki z pelargoniami. Babcia sadziła je także w emaliowanych wiadrach i dzbankach, które nie nadawały się już do użytku w gospodarstwie. Naczynia z kolorowymi pelargoniami tworzyły piękną, sielską kompozycję. Krzaczki roślin miały wiele lat, babcia zimowała je w szopie i wystawiała dopiero na wiosenne słońce. W szopie zimowały też cebulki tulipanów i żonkili i hiacyntów. Te kwiaty jako pierwsze pojawiały się w przydomowym ogródku babci i jeszcze przed bocianami zwiastowały nadejście wiosny.
Prawdziwą dumą mojej babci były pnące krzewy róż. Oplatały z wdziękiem pergolę i płot przy furtce. Krzewy te podobno miały ponad sto lat i zasadziła je jeszcze moja prababcia.
Czytaj też:
Byliny wieloletnie zimujące w gruncie. Które byliny ogrodowe mogą zostać na zimę w ziemiCzytaj też:
Sprawdź, co zabija twoją roślinę. Mszyce, gąsienice, wełnowce