Popularne szkodniki mogą zniweczyć cały nasz trud włożony w uprawę roślin. Rośliny marnieją, usychają, gubią liście, zmieniają barwę na żółtą. Trzeba przyjść naszym podopiecznym z pomocą i zwalczyć owady bądź grzyby lub bakterie, które najczęściej wywołują choroby.
Pierwszym krokiem w rozpoczęciu leczenia jest trafnie postawiona diagnoza. Następnie sięgamy po odpowiednie preparaty, najczęściej są to środki chemiczne. Te jednak mają wiele wad. Są skuteczne, to prawda, ale są także szkodliwe dla otoczenia, ptaków i owadów (a one pomagają nam zwalczać szkodniki). Chcielibyśmy zachęcić do wypróbowywania metod naturalnych, które są nie tylko ekologiczne, ale również tanie.
Gąsienice, występowanie, sposoby zwalczania
Gąsienice występują na wielu gatunkach roślin zielonych, drzew i krzewów. Po czym poznać, że nasze rośliny zaatakowały gąsienice? W liściach rośliny pojawiają się nieregularne wygryzienia. Co robić? Gdy gąsienic nie jest dużo, możemy zbierać je ręcznie (po czym skutecznie zgładzić). Jeśli liczne gąsienice atakują nasze rośliny, należy zastosować wobec nich oprysk preparatami z bakterią Bacillus thuringiensis.
Naturalną metodą na zwalczanie gąsienic jest oprysk z czosnku. Specyfiki na gąsienice zawierają fenitrotion. Jeśli gąsienice zaatakowały drzewo, można na jego pniu zakładać opaski lepowe.
Wełnowce, występowanie, sposoby zwalczania
Wełnowce to zmora nie tylko właścicieli ogrodów i szklarni. Występują nie tylko na wielu gatunkach roślin szklarniowych oraz cieplarnianych, lecz również na roślinach domowych (!). Szczególnie narażone są na nie sukulenty, drzewa cytrusowe oraz winorośl. Jak rozpoznać wełnowce?
Na roślinie pojawiają się malutkie różowe owady. Pokrywa je beżowa wydzielina (przypomina wełnę) woskowa. Jak zwalczać wełnowce? Naturalnym sprzymierzeńcem w walce z wełnowcami są biedronki. Do szklarni sprowadzamy agresywny gatunek Cryptolaemus montrouzieri.
Do ogrodu staramy się zwabić zwykłe biedronki (metoda żółtej wstążeczki) i je chronić. Zaatakowane rośliny należy przemywać wodą z szarym mydłem. Można je także opryskiwać preparatami z metyloprimifos. Najpierw jednak należy na próbę opryskać tylko kilka listków i sprawdzić jak roślina zachowa się w zetknięciu z substancją.
Mszyce, występowanie, sposoby zwalczania
Mszyce występują prawie na każdej roślinie, zarówno w polu, ogrodzie, jak i pod dachem. Jak wyglądają mszyce? To malutkie robaczki. Mogą być zielone, czarne, żółte i różowe. Owady te żywią się sokami roślin. Naturalnymi wrogami mszyc są wspomniane wcześniej biedronki, a także bzygowate, pasożytnicze błonówki, drapieżne pryszczaki i złotooki. Ogrodnicy polecają zmniejszenie nawożenia roślin azotem oraz zakładanie opasek lepowych, aby powstrzymać mrówki, które są z kolei sprzymierzeńcami mszyc i żyją z nimi w symbiozie.
Na mszyce działają opryski z wody z szarym mydłem, czosnkiem lub pirymikabem. Uwaga! W sadzie pierwszy oprysk wykonujemy przed kwitnieniem.
Czerwce, występowanie, sposoby zwalczania
Czerwce występują wszędzie, zarówno w domach, jak i w szklarniach. Gdy roślina jest zaatakowana przez czerwce, obserwujemy na niej brązowe tarczki umiejscowione na spodzie liści i wzdłuż nerwów. Jeśli mamy czerwce w szklarni, zapraszamy do niej pasożyta czerwców, na przykład błonówkę. Ona załatwi resztę. Natomiast my ze swojej strony możemy przemywać rośliny z pomocą szczotki i szarego mydła i co dwa tygodnie robić opryski preparatem zawierającym metylopirimifos lub formotion.
Brudnica nieparka, występowanie, sposoby zwalczania
Brudnica występuje na wielu gatunkach krzewów i drzew. To włochata gąsienica o brązowo-czarnym wybarwieniu.
Można ją poznać po niebieskich, czerwonych i żółtych brodawkach. Z brodawek wyrastają włoski, które mogą powodować reakcje alergiczne. Podczas zimy niszczymy jaja gąsienic znajdujące się pod korą drzew. Gdy się wylęgną stosować preparaty zawierające bakterię Bacillus thuringiensis, w okresie zielonego pąka opryskiwać specyfikami zawierającymi fenitrotion.
Czytaj też:
Ćma bukszpanowa – wróg nr 1 Twojego ogrodu! Jak go pokonać?Czytaj też:
Zapragniesz mieć taki ogród! Zobacz jak wygląda to cudo