Każdy kraj ma swoje sposoby na odżywianie roślin. Dlatego zawsze podczas podróży i Europie podpytuje właścicielki kwater, w których mieszkam o ich sprawdzone metody na dorodne rośliny. Tym razem podczas urlopu w Palermo, zapytałam prawie stuletnią Sofię o tajemnicę jej obłędnie kwitnących pelargonii.
Zasady uprawy pelargonii
Pelargonie są roślinami odpornymi. Dobrze znoszą upały i krótkotrwała przesuszenie. Jednak, by pięknie i bujnie kwitły, należy przestrzegać zaleceń ogrodników. Omówimy pokrótce wymagania uprawowe pelargonii:
- Stanowisko. Pelargonia wymaga słonecznego stanowiska osłoniętego od wiatru. Zarówno listki, jak i kwiatostany pelargonii łatwo się łamią podczas letnich ulew i porywistych wiatrów.
- Podłoże. Podłoże do pelargonii powinno być przepuszczalne i żyzne.
- Nawożenie. Podczas kwitnienia pelargonię nawozimy nawet raz na tydzień. W ten sposób gwarantujemy roślinie niezbędne składniki odżywcze oraz wzmacniamy ją, co zapobiegnie zapadaniu rośliny na choroby i uodporni je na szkodniki. Istotne jest, by podczas kwitnienia zapewnić roślinom duże ilości potasu, który odpowiada za wytwarzanie kwiatów. Oczywiście, możemy kupić gotowy nawóz do pelargonii lub nawóz do roślin kwitnących, ale radzimy również korzystać z przepisów na domowe odżywki do pelargonii.
- Podlewanie. W uprawie pelargonii ważne jest ich podlewanie. Dotyczy to zwłaszcza okresu letniego, kiedy temperatury są wysokie, a opadów mniej niż kiedykolwiek. Dlatego w upalne lato pelargonie należy podlewać nawet dwa razy dziennie: wczesnym rankiem i po zachodzie słońca. Tak robiła wspomniana wcześniej Sofia z Palermo. Pamiętajmy, by podlewając rośliną lać wodę bezpośrednio do donicy, nie chlapiąc liści i kwiatów.
Czytaj też:
6 trików, które pomogą pelargoniom przetrwać upały
Dlaczego pelargonia nie kwitnie?
Co powoduje skąpe kwitnienie pelargonii? Przyczyn może być kilka. Najczęściej spotykane obserwowane są dwa powody kwitnienia pelargonii:
Nieprawidłowe nawożenie. Pelargonie nie kwitną, gdy są źle nawożone. Mają zbyt wiele azotu lub nie mają wystarczającej ilości potasu, który odpowiada za kwitnienie rośliny. Azot z kolei odpowiada za rozwój liści.
Nieodpowiednie nawadnianie. Zarówno brak wody, jak i jej nadmiar może doprowadzić do braku kwitnienia. Dlatego przy sadzeniu pelargonii istotne jest zapewnienie roślinom warstwy drenażowej.
Czytaj też:
Tym czterem roślinom balkonowym trzeba obrywać przekwitłe kwiatostany
Domowy oprysk na kwitnienie pelargonii. Przepis z Palermo
By przygotować domowy oprysk na zachęcenie pelargonii do kwitnienia potrzeby nam będzie kawałek korzenia imbiru (ok. 10 cm) oraz litr wody.
Przygotowanie: Korzeń imbiru kroimy na kawałki i rozdrabniamy w blenderze lub za pomocą miksera wraz z przygotowanym wcześniej litrem przegotowanej, lub odstanej wody. Po zmiksowaniu przygotowany specyfik odcedzamy przez sitko lub gazę. Płyn przelewamy do butelki z atomizerem.
Stosowanie: Oprysk z imbiru stosujemy na pelargonie raz w tygodniu. Oprysk wykonujemy pod wieczór, gdy słońce już nie operuje. W przeciwnym razie moglibyśmy poparzyć roślinę.
Działanie. Oprysk z imbiru wzmacnia pelargonie. Dostarcza im przede wszystkim potasu, a także magnezu, fosforu i innych pierwiastków niezbędnych do wytwarzania przez roślinę nowych kwiatostanów.
Czytaj też:
Jak przycinać pelargonie, by pięknie kwitły przez całe wakacje, a nawet dłużejCzytaj też:
Zamiast wylewać do zlewu podlej tym pelargonie. Odżywka na kwiaty zmęczone upałem i suszą