W jesiennym słońcu ogniki zdają się płonąć w ogródkach i na działkach. Jeśli marzycie, by podobny krzew zdobił i wasz ogród albo działkę, przeczytajcie jak go uprawiać i kiedy sadzić. Nie martwcie się, poradzicie sobie z jego uprawą, nawet jeśli jesteście zupełnie początkującymi ogrodnikami.
Warunki uprawy i zasady pielęgnacji ognika szkarłatnego
Podłoże. Ognik najlepiej będzie rósł i owocował na żyznych glebach z dużą ilością próchnicy. Powinny być one piaszczysto-gliniaste lub gliniastych. Ważne, by podłoże dla ognika było zasobne w wapno.
Stanowisko. Ognik wymaga stanowiska słonecznego i osłoniętego od wiatru. Na cienistym stanowisku ognik nie będzie kwitł i owocował obficie. Specjaliści radzą, by ogniki sadzić przy ścianach budynków lub parkanach. Najlepiej od ich wschodniej lub południowej strony.
Podlewanie i nawożenie ogników
Ogniki bez problemu znoszą krótkotrwałe susze, jednak latem, gdy panuje deficyt opadów atmosferycznych, krzewy warto podlewać. Krzewy ognika musimy również obficie podlać przed zimą, by przed nadejściem mrozów rośliny o zimozielonych liściach miały okazję zaopatrzyć się w wodę. Najlepszym nawozem dla ogników będzie nawóz do róż lub organiczny kompost, którym warto podsypać krzew. Tak naprawdę, jeśli ziemia w naszym ogrodzie jest żyzna, krzewy te nie wymagają specjalnego nawożenia.
Najpopularniejsze zimozielone krzewy liściaste
Irga
Ddziurawiec kielichowaty
Kalina sztywnolistna
Laurowiśnia wschodnia
Ligustr
Bukszpan
Mahonia pospolita – krzew z rodziny berberysowatych
Bluszcz pospolity
Różaneczniki
Ostrokrzew
Ognik szkarłatny
Ogniki – najlepszy termin sadzenia do gruntu
Ogniki najlepiej sadzić do gruntu w dwóch terminach: wiosną i jesienią. Jednak z sadzeniem ich nie można czekać do późnej jesieni, ponieważ młode krzewy mogą łatwo przemarznąć. Bardzo istotne jest posadzenie krzewu w miejscu docelowym, ponieważ gatunek ten nienawidzi przesadzania.
Ogniki można kupić w doniczkach, już ukorzenione albo samodzielnie zrobić ich sadzonki. Sadzonki wierzchołkowe pobieramy z krzewu w drugiej połowie czerwca. Późną jesienią pozyskujemy natomiast sadzonki półzdrewniałe i zdrewniałe, które są mniej wrażliwe niż te pobierane w czerwcu. Przed posadzeniem ognika do gruntu, podłoże należy zasilić nawozem organicznym, na przykład kompostem.
Czy ognika szkarłatnego trzeba ciąć?
Ognik szkarłatny wymaga cięcia i znakomicie je znosi. Z tego też powodu krzewy te wykorzystywane są często do tworzenia żywopłotów. Ogniki w formie żywopłotów przycina się dwa razy w ciągu roku. Pierwsze cięcie wykonujemy w czerwcu po kwitnieniu krzewu. Drugie – pod koniec sierpnia i na początku września. Natomiast ogniki nieformowane – tylko raz w sezonie – w marcu. Wówczas usuwamy chore, martwe i przemarznięte pędy.
Czy ogniki są mrozoodporne?
Ogniki są bardzo wrażliwe na mróz i zdarza się, że w trakcie ciężkich zim z niską temperaturą i wiatrem krzewy te przemarzają. Dlatego powinno się je sadzić w miejscach osłoniętych od wiatru i na stanowisku słonecznym. Oprócz wyboru zacisznego stanowiska powinniśmy osłaniać krzewy ogników agrowłókniną. Przemarznięte pędy krzewu usuwamy wiosną.
Czytaj też:
Trzmielina pospolita – termin sadzenia, uprawa, odmiany, rozmnażanieCzytaj też:
Najlepszy czas na posadzenie żywopłotu z popularnego krzewu