Dlaczego warto siać jednoroczne kwiaty jesienią?
Powodów jest kilka. Po pierwsze, jeśli posiejemy kwiaty jesienią, wzejdą one w optymalnym, wczesnym terminie. Wówczas wschodzą, rozwijają się i kwitną, korzystając z zapasów wody w glebie, które nie uległy uszczupleniu z powodu upraw wiosennych. Wysiane jesienią rośliny, które mają idealne warunki do wzrostu, tworzą głęboki system korzeniowy. To z kolei sprawia, że są mniej podatne na upały i susze, oraz że nie straszne i wiatry i deszcze. Rośliny posadzone jesienią są również bardziej zahartowane, a więc i odporniejsze, niż te posadzone wiosną.
Kiedy wysiewać kwiaty jednoroczne jesienią
Termin wysiewu jednorocznych kwiatów jest szalenie istotny. Zbyt wczesny siew, gdy wciąż jest ciepło, mógłby spowodować wykiełkowanie siewek jeszcze przed nadejściem chłodów. Taka sytuacja może zniszczyć wszystkie rośliny, które wysialiśmy. Czekamy więc, aż na zewnątrz zapanuje taka temperatura, która powstrzyma procesy kiełkowania. Czyli odpowiednio niska.
Rośliny zwykle wysiewamy pod koniec października i w listopadzie (do połowy). Ale tak naprawdę siać można do momentu zamarznięcia gleby (zwykle to pierwsza dekada grudnia).
Jakie rośliny jednoroczne siejemy jesienią?
Smagliczka nadmorska biała
Chaber bławatek
Czarnuszka damasceńska
Maczek kalifornijski
Złocień dalmatyński
Nagietek lekarski
Ostróżeczka ogrodowa
Ubiorek gorzki
Przygotowanie gleby pod jesienny siew
Miejsce, w którym zamierzamy jesienią wysiać rośliny jednoroczne, trzeba uprzednio przygotować. Najpierw usuwamy resztki roślin z rabaty i wszystkie chwasty. Następnie podłoże głęboko spulchniamy i przekopujemy z kompostem. Tak przygotowaną zostawiamy na ok. 3 tygodnie. Po czym wyrównujemy ją, by wysiać nasiona.
Jak siać nasiona kwiatów jednorocznych
Nasiona wysiewamy do wyrównanego podłoża na zalecaną głębokość, po czym całość podlewamy. Gdy ziemia zaczyna zamarzać, na rabaty rozrzucamy warstwę suchych liści, słomy lub kładziemy włókninę. Dzięki temu zabiegowi ziemia nie zamarznie tak głęboko, a wiosną szybciej odtaje i się ogrzeje. Zastosowane materiały ochronią nasiona nie tylko przed mrozem, lecz również przed nadmierną wilgocią i śniegiem. Istotne, by ściółkę zdjąć tuż przed wzejściem roślin.
Czytaj też:
W sam raz na upalne lato. Kwitnie aż do października, ślicznie pachnie i naprawdę szybko się rozrasta. A do tego lubi słońce!Czytaj też:
Najpiękniej pachnące kwiaty na balkon i do ogrodu