Hosty (nazywane również funkiami) to piękne wieloletnie rośliny ogrodowe. Ich bardzo dekoracyjne liście utrzymują się przez cały sezon. Nawet teraz, jesienią, wciąż wyglądają atrakcyjnie. W niniejszym artykule zajmiemy się jesienną i zimową pielęgnacją tych roślin.
Pielęgnacja funkii jesienią, najważniejsze zagadnienia
- Liście funkii ścinamy dopiero wówczas, gdy są żółte i zwiędnięte. To zabieg konieczny, ponieważ w krótkim czasie mogą stać się siedliskiem chorób grzybowych, zarodników pleśni i zgnilizny. Liście usuwamy przy pomocy ostrego narzędzia, ścinamy je na wysokości około 10-15 cm nad podłożem. Jeśli nasze hosty rosną w doniczce i zimujemy je w domu, liści nie usuwamy wcale. Jeśli są w dobrej kondycji i nie zmieniają koloru, także zostawiamy je w spokoju.
- Podobnie postępujemy z kwiatami. Jeśli nie usunęliśmy ich po przekwitnięciu albo po zbiorze nasion, powinniśmy zrobić to jesienią.
- Przed nadejściem zimy hosty należy bardzo obficie podlać. Dokładnie nawilżamy glebę wokół rośliny naprawdę dużą ilością wody, najlepiej deszczówki. Pamiętajcie, przy podlewaniu nie moczymy liści rośliny.
- Funkia potrzebuje składników odżywczych także jesienią. Można ją wzmacniać popiołem węgla drzewnego lub gotowymi jesiennymi nawozami na bazie fosforu i potasu. Pamiętajcie, by unikać nawożenia roślin azotem. Zwiększa on liczbę liści, a co za tym idzie mrozoodporność rośliny.
Czy funkie okrywamy na zimę?
Strzeżonego Pan Bóg strzeże. Tak mawiała moja babcia, zabezpieczając rośliny, gdy nadchodziły przymrozki. W myśl tej zasady, hosty lepiej zabezpieczyć przed zimą. Zwłaszcza jeśli mieszkamy na północy kraju lub spodziewamy się srogiej zimy.
Hosta jest rośliną mrozoodporną. Jednak w zimniejszych regionach kraju oraz podczas wyjątkowo srogich zim lepiej zabezpieczać je dodatkowo. Najlepiej grunt przy bryle korzeniowej podsypać ściółką. Może to być ściółka z kory drzew iglastych, skoszona i przesuszona trawa, albo torf. Ściółka, by była skuteczna, powinna mieć grubość około 10 cm. Nie tylko uchroni ona podziemną część rośliny przed mrozami, ale także glebę przed utratą wilgoci.
Czytaj też:
Ślimaki wygryzają dziury w liściach twoich hostów? Rozsyp to pod rośliną, a szkodniki szybko się wyniosąCzytaj też:
Nie ryzykuję, wynoszę już pelargonie i begonie z balkonu. Nadchodzi fala zimna