Wraz z wiosną rozpoczął się sezon na krety. Nasze cudowne budzące się do życia wypielęgnowane trawniki wyglądają jak siedem nieszczęść. Właśnie dzięki kretom i ich kopcom. Dziś chcielibyśmy przedstawić wam kreta – częstego i nie zawsze pożądanego gościa w naszych ogrodach.
Jakie szkody wyrządzają krety, jak poznać, że się rozgościły na naszym podwórku?
Krety to ssaki owadożerne powszechnie występujące w Europie. W Polsce (niestety) także występuje pospolicie. Gdy zauważysz kopczyk świeżej ziemi na trawniku, który pojawi się nie stąd ni zowąd, to właśnie kret. Kopczyk ten nazywany jest kretowiskiem. Krety powodują szkody pośrednie, ponieważ w czasie rycia pod ziemią długich korytarzy w poszukiwaniu pokarmu podrywają korzenie roślin, które początkowo więdną, a następnie zasychają. Szkody są szczególnie duże na rozsadnikach i na młodych plantacjach.
Jak wygląda kret?
Zapewne wielu z was czerpie wiedzę o wyglądzie kreta z uroczej czechosłowackiej bajki o kreciku. Prawdziwy kret nie jest zbyt podobny do tego rysunkowego i nie nosi spodni ogrodniczek. Ma ciało o długości 13-15 cm, pokryte czarnym, gęstym krótkim włosem, a jego głowa pozostaje prawie niewidoczna. Nie ma też widocznych uszu. A jego oczy są prawie całkowicie zredukowane. Pyszczek kreta to stosunkowo długi ryjek. Przednie nogi, łopatkowato rozszerzone i krótkie, służą do rycia w ziemi.
Poznaj tryb życia kreta
Krem prowadzi podziemny tryb życia. Na głębokości około 30 cm buduje skomplikowany system korytarzy, a w ich centralnym punkcie – gniazdo. Krety odżywiają się przede wszystkim dżdżownicami, a także ślimakami, pędrakami i drutowcami oraz gąsienicami, które w ciągu dnia ukrywają się w glebie. Gatunek z tego względu jest pożyteczny, bo zjada szkodniki, jednak niszczy uprawy i nieskazitelny wygląd trawnika.
Jak pozbyć się kretów z ogródka?
Krety w Polsce są pod ochroną i możne je tylko płoszyć lub wyłapywać, po czym wypuszczać w miejscach, w których nie będzie wyrządzał szkód. Wypłaszanie kretów nie jest proste, wie o tym każdy, kto choć raz próbował. Dzieje się tak przede wszystkim ze względu na długi system korytarzy – mają dokąd uciekać i gdzie się ukryć.
Jest wiele sposobów, by pozbyć się kretów. Część z nich jest wprost okropnych. Można w korytarze wsadzać szmaty nasączone ropą lub naftą. Skuteczne w zwalczaniu kreta są także spaliny z rury wydechowej motocykla lub samochodu. Więcej na ten temat nie będziemy pisać, bo uważamy to za barbarzyństwo.
Czytaj też:
Posadź ten krzew obok śmietnika, a szczury będą omijać go z daleka!
Jak humanitarnie pozbyć się kretów z trawnika?
Skupimy się na metodach, które nie krzywdzą zwierząt. Radzimy, by zainstalować w ogrodzie wiatraczki lub dzwoneczki, które generują dźwięki drażniące krety. Podobnie działają odstraszacze ultradźwiękowe. Można również zakupić specjalne pułapki na krety, które nie zabijają zwierzęcia, a jedynie je łapią. Po złapaniu kreta należy go wypuścić w bezpieczne miejsce, z dala od ogrodu. Nasze babcie do korytarzy wrzucały kulkę naftaliny (która zwalcza mole odzieżowe) lub ziemię zmieszaną z popiołem. Stosowały również naturalne repelenty, np. wyciąg z wrotyczu lub olejek z kocimiętki. Dobrym i bardzo skutecznym sposobem okazuje się zainstalowanie siatki podczas zakładnia trawnika, która uniemożliwi zwierzątku wydobycie się na powierzchnie i zrobienie kopczyka.
Absolutnie odradzamy stosowanie środków chemicznych, ponieważ są one niebezpieczne dla środowiska i mogą zabić inne zwierzęta. Pamiętaj, że zanim zastosujesz jakąkolwiek metodę, upewnij się, że jest ona humanitarna i zgodna z prawem. Ważne jest, aby działać cierpliwie i konsekwentnie, ponieważ pozbycie się kretów może potrwać jakiś czas.
Czytaj też:
Przygotuj meble ogrodowe do wiosny! Odświeżanie drewna krok po krokuCzytaj też:
Nie będzie kłopotu z robieniem rozsady. Te gatunki kwiatów jednorocznych możemy siać do gruntu już w marcu