Hosty zwane także funkiami mają piękne i okazałe liście, które stanowią ich największą ozdobę. Na ich nieszczęście to rośliny, które lubią zacienione stanowiska. Na nieszczęście, bo takie same warunki – ocienione i wilgotne upodobały sobie również ślimaki. Podczas wieczornego i nocnego żerowania ślimaki wygryzają w okazałych liściach roślin nieestetyczne dziury, praktycznie je niszcząc. Tak więc do dzieła! Zabezpieczmy nasze funkie przed ślimakami. Dzięki nim będą zdobiły wszystkie półcieniste i cieniste zakątki naszego ogrodu.
Kiedy ślimaki niszczą nasze funkie?
Ślimaki pojawiają się w naszych ogrodach na wiosnę. Najbardziej lubią grasować między rabatkami i grządkami wieczorami i rankami, gdy na dworze nie pali jeszcze słońce, jest przyjemnie chłodno i wilgotno. W trakcie dnia raczej pozostają w ukryciu. Chowają się w zacienionych zakątkach ogrodu i czekają, aż zgłodnieją. Za dnia także wychodzą na żer, lecz tylko w deszczową pogodę. Zachmurzone niebo i mżawka to coś, co ślimaki lubią najbardziej. Upodobania ślimaków w skorupkach i tych okropnych, gołych są takie same. Jak rozpoznajemy, że ślimaki żerują sobie w najlepsze w naszym ogrodzie? Po pierwsze zauważamy uszkodzone liście. Po drugie ścieżki śluzu pomiędzy roślinami i na roślinach.
Czytaj też:
Weterynarze alarmują – ta metoda zwalczania ślimaków może zabić psa lub kota
Metody zwalczania ślimaków w ogrodzie
Istnieje wiele domowych i ekologicznych metod na zwalczanie ślimaków, także tych, które żerują na hostach. Odradzamy stosowania niebieskich granulek, które są środkiem silnie trującym i który może doprowadzić do śmierci nasze domowe zwierzęta, zalecamy natomiast triki stosowane od lat przez nasze babcie i mamy.
Do najlepszych i najskuteczniejszych metod odstraszania ślimaków, jest rozsypywanie różnych rzeczy wokół roślin. Mogą to być pokruszone skorupki jajek (pod roślinami preferującymi podłoże zasadowe lub obojętne), fusy kawy pod kwasolubnymi uprawami, popiół z kominka. Osobiście nie pochwala stosowania pułapek z piwa wkopanego w podłoże. To niezbyt humanitarna metoda. Dużo lepiej stosować pułapki, które po prostu zwabią szkodniki w jedno miejsce, by łatwiej nam było je wyzbierać i wypuścić na łące. Takie pułapki możemy zrobić na przykład obierków ziemniaków, czy jabłek ułożonych gdzieś w cieniu.
Czytaj też:
Wymieszaj z wodą i wykonaj oprysk. Szkodniki uduszą się oblepione proszkiem
Mączka bazaltowa zapobiega żerowaniu ślimaków na hostach
Bardzo skuteczną metodą, która ochroni nasze hosty przed ślimakami, jest rozsypanie wokół funkii mączki bazaltowej. Mączka bazaltowa stanowić będzie fizyczną barierę dla ślimaków, ale nie tylko. Przy okazji odżywi rośliny, bo w jej składzie znajdziemy krzemionkę, magnez, glin, żelazo, wapno, a także potas i bor. Mączka bazaltowa to to również wspaniały wolnodziałający, ekologiczny nawóz, który wspomaga roślinę i użyźnia glebę. Pamiętajmy, że deszcz niweluje działanie bariery, więc cały zabieg po deszczu należy powtórzyć.
Czytaj też:
Znajoma wywarem z tych liści przegania ślimaki z ogrodu. Skuteczność gwarantowanaCzytaj też:
Z tego kuchennego odpadu robię turbo odżywkę do ogrodu. Wystarczy obrać ziemniaki na obiad