Patrzysz na wypielęgnowany trawnik i nagle widzisz niepokojące zmiany – tu i ówdzie pojawiły się placki jaśniejszej trawy, która nie dość, że straciła zielony kolor, to jeszcze ma leciutko różowe zabarwienie? Masz do czynienia z czerwoną nitkowatością traw, chorobą grzybową (wywołują ją grzyby z rodzaju Laetisaria) bardzo często atakującą trawniki.
Kiedy trawy zapadają na choroby grzybowe?
Czerwona nitkowatość traw to powszechna choroba grzybowa, która dotyka murawy. Jest szczególnie uciążliwa wczesną wiosną i jesienią, gdy warunki pogodowe sprzyjają rozwojowi grzybów. Ale w tym roku ogrodnicy donoszą, że pojawiła się także w czerwcu – winne są obfite deszcze. Czerwonej nitkowatości, oprócz wysokiej wilgotności, sprzyjają też cień oraz duże wahania temperatur.
Czerwona nitkowatość traw – objawy choroby
- Pojawienie się czerwonych, nitkowatych struktur na liściach trawy – te nitkowate struktury to grzybnia patogenu Laetisaria fuciformis. Są widoczne zwłaszcza w warunkach wysokiej wilgotności powietrza, rano lub po deszczu.
- Nieregularne plamy na trawniku – plamy mogą mieć różną wielkość, od kilku centymetrów do nawet metra kwadratowego. Ich krawędzie są zazwyczaj rozmyte, a kolor zmienia się z czasem od czerwonego, przez brązowy, po żółty.
- Wolniejszy wzrost trawy - trawa na obszarach porażonych chorobą rośnie wolniej i jest słabsza.
- Wysychanie i zamieranie trawy - w zaawansowanym stadium choroby trawa może całkowicie wyschnąć i zamrzeć, tworząc gołe plamy na trawniku.
Jak pozbyć się jasnych placków na trawniku? Sposoby walki z czerwoną nitkowatością traw
Trawa, która raz straciła kolor w wyniku ataku grzybów, już go nie odzyska. Dlatego oprócz zastosowania środka grzybobójczego (radzimy w tym przypadku zrezygnować z domowych mieszanek na rzecz profesjonalnego preparatu przeciw czerwonej nitkowatości), należy miejscowo zasilić trawnik azotem, żeby pobudzić wzrost nowej trawy. Można też w zainfekowanych miejscach usunąć trawę, a resztki zutylizować, żeby choroba grzybowa się nie rozniosła po ogrodzie.
Czytaj też:
Mulczowanie – sekret pięknego trawnika bez chemii!Czytaj też:
Trawnik żółknie i usycha? Podpowiadamy, jak kosić trawę w upały