Ślimaki nie lubią paproci, a nerecznicy samczej (błędnie nazywanej narecznicą) w szczególności. To roślina powszechnie spotykana w lasach, wzdłuż strumieni i w innych podmokłych, zacienionych miejscach. Bywa też, ze względu na niezwykłą urodę, stosowana w parkach i ogrodach. Ale ma też inne właściwości, dziś bardzo pożądane – jest niezwykle skutecznym środkiem na ślimaki. Można z niej zrobić odwar lub, co jest o wiele prostsze – gnojówkę. Oto przepis!
Gnojówka z liści paproci – jak ją zrobić?
Aby przygotować gnojówkę z nerecznicy samczej (możecie się też spotkać z nazwą paprotnik samczy) wystarczy wziąć kilogram liści na każde 10 litrów wody. Zieleninę siekamy (koniecznie w rękawicach, bo nerecznica jest trująca), wrzucamy do plastikowego pojemnika, zalewamy wodą, przykrywamy przewiewną tkaniną i odstawiamy w zacieniony kąt ogrodu. Ściereczkę najlepiej szczelnie przykleić do beczki lub wiadra, żeby do gnojówki nie dobrały się zwierzęta i dzieci. Po dwóch tygodniach gnojówka z paproci jest gotowa do użycia.
Oprysk na ślimaki z nerecznicy samczej
Aby przygotować skuteczny oprysk na ślimaki, gnojówkę z nerecznicy samczej należy rozcieńczyć w proporcji 1:10. Oprysk stosujemy wczesnym rankiem lub wieczorem w miejscach, gdzie najczęściej żerują ślimaki, np. w pobliżu rabat z hostami. Gnojówka z liści paproci jest skuteczna również w walce z innymi szkodnikami ogrodowymi, np. mszycami, bawełnicą korówką, wełnowcami, czerwcami itp. Można nią również – choć ostrożnie – podlewać rośliny nękane przez ślimaki, a także rozkładać jej liście na grządkach i rabatach.
Gnojówka z nerecznicy – środki ostrożności
Zbierając liście nerecznicy samczej i przetwarzając je, należy zachować ostrożność – ta paproć jest silnie trująca (szczególnie kłącze, łodygi i młode pędy). Najlepiej więc założyć rękawiczki, a beczkę z gnojówką i narzędzia do opryskiwania zabezpieczyć w taki sposób, by dzieci i zwierzęta nie miały do nich dostępu.
Na warzywa i inne rośliny jadalne oprysk z gnojówki z nerecznicy samczej najlepiej stosować, gdy są młode i jeszcze niezdatne do spożycia. W przypadku starszych – trzeba odczekać przed ich zerwaniem i dokładnie umyć.
Liście paproci warto też suszyć na później – wystarczy je zerwać, związać w pęczki i powiesić w suchym i przewiewnym miejscu, a później przechowywać w szczelnych pojemnikach, najlepiej szklanych.
Czytaj też:
Ma śliczne kwiatki i odstrasza ślimaki. Koniecznie posadź tę roślinę w ogrodzie!Czytaj też:
Włochate liście tej rośliny odstraszają ślimaki, a kwiaty tworzą uroczą mgiełkę