Domowy preparat odstraszający ślimaki i owady, przygotowany z czosnku, cebuli, ostrych papryczek oraz płynu do mycia naczyń, jest skutecznym środkiem ochrony roślin w ogrodzie. Przygotowanie jest bardzo proste, a nierozcieńczony preparat można przez kilka dni przechowywać w lodówce.
Oprysk odstraszający ślimaki i owady – przepis
Oprysk odstraszający ślimaki i inne szkodniki ze zwykłych artykułów spożywczych w kuchni. Potrzebne będą:
- 1 główka czosnku,
- 1 mała cebula,
- kilka ostrych papryczek chilli (lub 1 łyżka sproszkowanej),
- odrobina płynu do mycia naczyń,
- litr wody.
Przygotuj: zmiksuj wszystkie składniki w blenderze (oprócz płynu do naczyń) i odstaw na całą noc, aby uwolnić maksymalną ilość związków aktywnych. Następnego dnia odcedź stałe kawałki, dodaj kilka kropli płynu do naczyń i spryskaj liście, pamiętając o ich spodniej stronie. Większość owadów uważa zapach tej mikstury za odrażający i nie zjada spryskanych liści. Jeśli mikstura wydaje się za gęsta lub zbyt ostra, dodaj wody i dobrze wymieszaj.
Dlaczego domowa mikstura odstraszająca ślimaki i szkodniki jest skuteczna?
Czosnek - zawiera związki siarkowe, takie jak allicyna, które mają właściwości owadobójcze i odstraszające. Silny zapach czosnku jest nieprzyjemny dla wielu owadów i ślimaków. Czosnek jest również składnikiem preparatu antystresowego dla roślin zmęczonych upałem lub chorobami.
Cebula – podobnie jak czosnek, cebula zawiera związki siarkowe, jest jednak nieco mniej efektywna.
Ostre papryczki – kapsaicyna, związek odpowiedzialny za ostry smak papryczek chili, działa drażniąco na owady i ślimaki, co zniechęca je do żerowania na roślinach. Działa m.in. na mrówki, mszyce i ślimaki.
Płyn do mycia naczyń – płyn do mycia naczyń działa jako emulgator, pomagając rozprowadzić i przylepić preparat do liści roślin.
Środki ostrożności podczas stosowania oprysku
Skuteczność preparatu może być krótkotrwała i wymagać regularnego stosowania, zwłaszcza po deszczu. Składniki preparatu odstraszającego ślimaki i inne szkodniki są naturalne i nietoksyczne dla ludzi oraz zwierząt domowych. Mogą być jednak nieprzyjemne dla osób stosujących preparat – choć to sprawa względna. Ważne – kapsaicyna działa drażniąco na skórę i śluzówki, dlatego warto włożyć rękawiczki i pamiętać o tym, by nie pocierać dłońmi oczu.
Czytaj też:
Przełom w walce ze ślimakami? Naukowcy przebadali preparat do uszczelniania łazienek: „Obiecujące wyniki”Czytaj też:
Naturalny oprysk na ślimaki w ogrodzie. Prosty przepis z popularnej rośliny