Hosty (zwane również funkiami) to szalenie popularne w polskich ogródkach rośliny. Lubimy je przede wszystkim ze względu na wspaniałe, okazałe, wielokolorowe liście, które porastają zacienione zakątki ogrodów i działek, tworząc atrakcyjne zielone dywany.
Kiedy kwitną hosty?
Chociaż to właśnie liście są największą ozdobą funki, to nie można zapominać, że rośliny te także kwitną. Okres kwitnienia przypada na miesiące letnie. Dokładny czas kwitnienia zależy od odmiany oraz warunków uprawy, ale ogólnie można przyjąć, że funkie kwitną od czerwca do września.
Kwiaty funkii są zazwyczaj białe, lawendowe lub fioletowe, a ich kształt przypomina dzwoneczki, które wyrastają na wysokich łodygach ponad kępą liści. Dla zapewnienia obfitego kwitnienia, funkie najlepiej sadzić w półcieniu lub cieniu, w żyznej, wilgotnej i dobrze zdrenowanej glebie. Regularne podlewanie i nawożenie organiczne wspomaga rozwój roślin i ich zdolność do kwitnienia. Hosty należy także chronić przed szkodnikami. Do ich największych wrogów należą ślimaki, które wygryzają w ich liściach nieestetyczne dziury.
Czym nawozić hosty?
Hosty docenią naturalne nawozy. Specjaliści polecają organiczny kompost lub nawóz płynny z roślin. Kompost jest bogaty w składniki odżywcze i poprawia strukturę gleby, co sprzyja zdrowemu wzrostowi funkii. Możesz go łatwo przygotować samodzielnie, kompostując resztki kuchenne (jak warzywa i owoce), skoszoną trawę i liście.
Czytaj też:
Jak zabezpieczyć hosty przed zimą? Jesienna pielęgnacja funkii
W odżywianiu hostów sprawdzi się też nawóz z pokrzywy, który jest świetnym źródłem azotu, który wspomaga zielony wzrost liści. Aby go przygotować, zbierz pokrzywy, umieść je w dużym pojemniku, zalej wodą i pozostaw na około 2-3 tygodnie. Rozcieńcz gotowy płyn w stosunku 1:10 z wodą przed podlewaniem roślin.
Co robić, gdy kwiaty funkii przekwitną?
Po przekwitnięciu kwiatów warto je usunąć. Odcinanie przekwitłych kwiatostanów zapobiega formowaniu nasion, co pozwala roślinie skupić energię na wzroście liści i korzeni. Użyj ostrych nożyczek lub sekatora, aby przyciąć łodygę kwiatową blisko podstawy rośliny. Dlaczego powinniśmy się ich pozbywać? Otóż powodów jest kilka. Po pierwsze, suche kwiatki wyglądają nieestetycznie. Po drugie – przez usuwanie przekwitłych kwiatów, hosty mogą skupić swoją energię na wzroście wegetatywnym, co sprzyja tworzeniu gęstych i zdrowych kęp liści, a nie na tworzeniu nasion.
Czasem zdarza się, że funkie same się rozsiewają. Nie dopuszczając do samosiewu funkii, łatwiej nam będzie kontrolować rozmieszenie roślin na działce lub w ogrodzie.
Czytaj też:
Podlewam tym hosty i mam pod domem ocean zieleniCzytaj też:
Ma dekoracyjne liście, których nie lubią ślimaki. Znaleźliśmy zastępstwo dla wrażliwych host!