Iglaki to stały element naszych ogrodów i ogródków przydomowych. Sadzimy je chętnie i często. Powodów jest kilka – są proste w pielęgnacji, bardzo szybko rosną (na przykład tuje), są odporne na suszę, a zimą pozostają zimozielone. Właśnie nadchodzi najlepszy czas na ich przesadzanie. Poniżej znajdziecie informacje, kiedy i jak je przesadzać, by rośliny dobrze się przyjęły.
Czytaj też:
10 najatrakcyjniejszych zimozielonych liściastych roślin do ogrodu
Kiedy przesadzać iglaki?
Rośliny iglaste najlepiej przesadzać od końca lipca do połowy września. Niektórzy ogrodnicy wskazują wręcz konkretny termin. Jest nim druga połowa sierpnia. Skąd ten termin? Pod koniec sierpnia iglaki kończą intensywny wzrost. Po przesadzeniu dużo łatwiej i szybciej rozpoczną proces regeneracji systemu korzeniowego i przygotowania do trudnych warunków panujących zimą.
Czytaj też:
Te rośliny ozdobią ogród zimą i nic nie trzeba przy nich robić
Jak przesadzą iglaki?
Przesadzanie iglaków nie jest skomplikowane, jednak, by zakończyło się powodzeniem, trzeba trzymać się zaleceń ogrodników. Zaczynamy więc od obfitego podlewania iglaka, którego chcemy przesadzić. Następnie wykopujemy go wraz z możliwie jak największą bryłą korzeniową. Najwygodniej będzie zrobić to czystym szpadlem.
Dołek na nowym miejscu, do którego planujemy przesadzić roślinę, powinien być co najmniej kilkanaście centymetrów szerszy i głębszy od bryły korzeniowej. Ostrożnie przenosimy ją na nowe miejsce, delikatnie umieszczamy w dołku i przysypujemy ziemią. Nie zapomnijmy ugnieść podłoża pod iglakiem i uformować wgłębienie do podlewania. Po przesadzeniu rośliny ważne jest regularne podlewanie, by zapowiedz suszy fizjologicznej.
Zasady pielęgnacji tui
Tuje preferują stanowiska słoneczne lub półcieniste, jedyne czego nie lubią to wiatr
Przed posadzeniem tui do gruntu warto zadbać o strukturę i kwasowość podłoża. Idelane pH gleby pod tuje wynosi od 4,5 do 5,5
W przypadku gleb o zbyt wysokim pH (zasadowe) należy je zakwasić, stosując specjalne preparaty do zakwaszania gleby
Na glebach ubogich i piaszczystych tuje mogą słabo rosnąć, dlatego zaleca się ich nawożenie kompostem lub innymi organicznymi nawozami
Tuje należy regularnie podlewać, zwłaszcza w pierwszych tygodniach po posadzeniu
Do rozmnażania tui z gałązek należy wybrać rośliny zdrowe, dorodne i kilkuletnie
Żeby pobudzić tuję do zagęszczenia się, należy obciąć jej czubek i końce najwyższych pędów
Dotykanie tui bez rękawic ochronnych może doprowadzić do poparzeń i podrażnień skóry
Stare tuje można odmłodzić przez radykalne przycięcie
Skracanie żywopłotu z tui lepiej przeprowadzać zanim gałązki zdrewnieją
Do nawożenia można używać specjalnych nawozów do tui lub innych nawozów wieloskładnikowych
Zadbaj o prawidłowe pH podłoża
Przed przesadzeniem iglaka w nowe miejsce warto sprawdzić odczyn podłoża. Iglaki preferują kwaśne podłoże o pH w zakresie od 4,5 do 6,0. Większość z nich najlepiej rośnie w glebie o pH 5,0-5,5. Zbyt zasadowe podłoże może sprawić, że rośliny iglaste będą miały problemy z pobieraniem składników odżywczych z gleby. Prowadzi to do osłabienia iglaków i ich brązowienia, żółknięcia oraz zasychania. Jeśli chcemy zakwasić podłoże pod iglaki, skorzystajmy z naturalnych metod – kwaśnego torfu i ściółki z kory roślin iglastych, która zatrzyma wilgoć w podłożu. Jeśli naturalne środki nie pomogą, można użyć nawozów siarkowych. Dla najpopularniejszych w Polsce żywotników gleba powinna być lekko kwaśna do obojętnego i powinna wynosić pH od 5,5 do 7.
Czytaj też:
Wyzbieraj je co do jednej i zrób ekologiczny nawózCzytaj też:
Planujesz posadzić tuje? Już teraz przygotuj podłoże!