Kompost to najlepszy i najbardziej wydajny organiczny nawóz do ogrodu. Robimy go samodzielnie z resztek organicznych, które pozyskujemy w ogrodzie oraz w kuchni. Oprócz tego, że jest bogaty w składniki odżywcze, ma również inne zalety: polepsza strukturę gleby oraz mamy go zupełnie za darmo.
Dziś zajmiemy się sprawą, która interesuje bardzo wielu niedoświadczonych ogrodników – jak przyspieszyć proces kompostowania, by móc skorzystać ze znakomitego organicznego nawozu jeszcze w tym sezonie. Zapytaliśmy więc o to doświadczonych działkowców. Kto jak kto, ale oni wiedzą najlepiej.
Czytaj też:
Jak zabezpieczyć kompost na jesień i zimę? Poradnik ogrodnika
Sprawdzone sposoby na przyspieszenie procesu kompostowania
Im mniejsze są kawałki resztek organicznych, tym szybciej będą się rozkładać. Można je rozdrabniać za pomocą nożyc, rozdrabniacza do gałęzi, a w przypadku odpadów kuchennych – rozgnieść widelcem. Rozdrobnione odpady mają większą powierzchnię, dzięki czemu mikroorganizmy mogą szybciej je rozłożyć.
W kompoście bardzo ważne jest zachowanie odpowiednich proporcji pomiędzy materiałem zielonym (bogatym w azot, np. trawa, obierki warzyw) i brązowym (bogatym w węgiel, np. suche liście, trociny). Równowaga tych materiałów przyspiesza rozkład, ograniczając powstawanie nieprzyjemnych zapachów.
Kompost potrzebuje dostępu do tlenu, dlatego zaleca się jego regularne przerzucanie, co 1-2 tygodnie. Warto również dbać o wilgotność kompostu – powinien być lekko wilgotny, ale nie mokry. Jeśli jest zbyt suchy, warto dodać trochę wody, a w przypadku nadmiaru wilgoci – suchy materiał brązowy, jak słoma lub trociny.
Czytaj też:
Ściółkowanie igliwiem sosnowym jesienią – skuteczna ochrona roślin na zimę!
Dodatki, które mogą przyspieszyć proces kompostowania
Oto inne sposoby na szybki kompost. Dodatek cukru lub melasy w niewielkich ilościach może pomóc, dostarczając energii mikroorganizmom odpowiedzialnym za rozkład materii. Coca-Cola może pełnić podobną funkcję, ponieważ zawiera cukier, jednak przez dodatek innych składników (np. kwasów fosforowych) może nie być tak skuteczna. W przyspieszeniu kompostowania mogą pomóc też trawa, obierki warzyw, czy młode chwasty, które są doskonałym źródłem azotu, który przyspiesza kompostowanie, gdyż stymuluje wzrost mikroorganizmów rozkładających materiał.
Specjalne środki z mikroorganizmami wspomagającymi kompostowanie można dodać do kompostownika. Są bezpieczne, łatwe w użyciu i przyspieszają cały proces. W skutek ich stosowania otrzymamy pełnowartościowy kompost w miesiąc.
Jednak eksperci podkreślają, że najlepsze efekty daje równomierne rozłożenie materiałów bogatych w azot i węgiel (np. suche liście i zielone resztki) oraz regularne napowietrzanie kompostu.
Czytaj też:
Liście zalegają na trawniku? Nie pal ich, są świetne do zabezpieczania roślin na zimęCzytaj też:
Zamiast zbierać grzyby – zbieraj szyszki. Mają wiele zastosowań w ogrodzie