Odkąd wymyślono kleje, które dobrze trzymają się ściany, a przy zdejmowaniu nie zrywają ani tynku, ani farby naklejki ścienne stały się bardzo popularne. I nic dziwnego – pozwalają na szybką i tanią metamorfozę wnętrza. Gdy się znudzą lub zniszczą można je wymienić lub usunąć bez konieczności naprawiania/malowania ściany.
Są rozmaite wzory i rozmiary naklejek ściennych. Od maleńkich motywów wyciętych po obrysie po duże naklejki nawet na całą ścianę. Mogą być artystycznie abstrakcyjne, przedstawiać postaci z baśni, wyglądać jak mural (te są szczególnie modne), mogą być wykonane na podstawie obrazu lub zdjęcia, matowe, lśniące, a nawet świecące po zmroku. Na niektórych można pisać i rysować – świetna alternatywa do mazania po ścianach. Inne wyglądają i działają jak tablica. Są też specjalne naklejki zabezpieczające ścianę za łóżkiem.
Jak i na jaką powierzchnię przyklejać naklejki na ścianę?
Naklejki można przyklejać na malowaną ścianę, ale nie tylko. Trzymać się będą także na meblach, plastiku, blasze, kafelkach, pleksi. Ważne, by powierzchnia była gładka, czysta i sucha. Należy ją więc odkurzyć, umyć mydłem malarskim i poczekać do wyschnięcia.
Nie powinno się naklejek umieszczać na świeżo malowanych ścianach, lepiej odczekać około 3-4 tygodnie. Naklejki najlepiej trzymają się na farbach akrylowych, najsłabiej na olejnych, lateksowych i ceramicznych, które mają właściwości „odpychania brudu”, co może wpływać na słabszą przyczepność kleju. Co robić? Pomalować wybrany fragment ściany farbą akrylową lub/i gruntem.
Tuż przed naklejaniem powierzchnię trzeba odkurzyć, przetrzeć wilgotną szmatką i poczekać do wyschnięcia. Samą naklejkę przed aplikacją trzeba rozprostować – rozwinąć z rulonu, położyć na płaskiej powierzchni i docisnąć.
Przyklejanie naklejek jest proste, trzeba po prostu zdjąć folię zabezpieczającą warstwę kleju i nałożyć naklejkę na ścianę. Nie potrzeba specjalistycznych narzędzi, przydadzą się:
- plastikowa rakla, którą można zastąpić dowodem osobistym, kartą bankomatową lub czymś podobnym – posłuży do dociskania naklejki do ściany i usuwania pęcherzyków powietrza;
- nożyczki – opcjonalnie, w zależności od rodzaju naklejki, niektóre trzeba przycinać, innych nie;
- taśma malarska – przyda się do zaznaczenia na ścianie miejsca, w którym ma być przyklejony wzór;
- ołówek;
- miarka;
- w przypadku niektórych naklejek producenci zalecają również użycie spryskiwacza z wodą.
... i jak zdejmować naklejkę ze ściany?
Większość producentów, oprócz instrukcji aplikacji, dodaje do naklejek informację o tym, jak je usuwać. Większość nowoczesnych naklejek łatwo się zdejmuje bez zniszczenia powierzchni ściany, a nawet samych naklejek (niektóre nadają się do ponownego użycia). Zwykle wystarczy podważyć róg naklejki nieostrym narzędziem i ją odkleić, pamiętając o tym, by ściągać naklejkę równolegle do ściany. Czasami – ale to już zależy od zaleceń producenta – można uprzednio naklejkę, a właściwie klej lekko rozgrzać, np. suszarką do włosów.
Ile kosztują naklejki na ścianę?
Wszystko zależy od rodzaju naklejki, jej wielkości i materiału z jakiego została wykonana. Na przykład naklejka z miarką wzrostu i miejscem na notatki o wymiarach 60 cm x 160 cm kosztuje około 100 zł. Za 200-300 zł można już kupić naprawdę dużą i piękną naklejkę!
Czytaj też:
Mała sypialnia z oknem. 11 pomysłów na ciekawą aranżacjęCzytaj też:
Pokój dziecka – pięć inspirujących projektówCzytaj też:
Masz ADHD? Przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy aranżowaniu wnętrza