Dlaczego warto wymieniać poduszki na nowe? Używane co noc, tracą kształt, sprężystość i inne właściwości, więc nie dają odpowiedniego podparcia głowie. Poza tym gromadzi się w nich kurz, roztocza, włosy, sierść zwierząt, łupież (fuj) i inne alergeny, które mogą uczulać, pogłębiać choroby układu oddechowego i obniżać jakość snu.
Sygnały, że potrzebujesz nowej poduszki
Po czym poznać, że poduszka jest do wymiany? Oto kilka sygnałów świadczących o tym, że jej czas się kończy:
- Poduszka z puchu lub pierza stała się płaska i nierówna.
- Poduszka z wypełnieniem z pianki lub mikrokulek uległa trwałemu odkształceniu.
- Poduszka, bez względu na rodzaj wkładu, stała się niewygodna.
- Wsyp, czyli materiałowa osłonka, pożółkła i pokryła się nieestetycznymi plamami, które nie schodzą w praniu.
Jak często wymieniać poduszkę na nową? Zależy od wypełnienia
Poduszka z piór – poduszka wypełniona pierzem lub puchem ma największą żywotność. Odpowiednio zadbana, może wytrzymać nawet dziesięć lat, chociaż zakłada się, że po 3-5 latach należy ją wymienić. Wypełnienie z pierza można poddać recyklingowi i użyć do nowej pościeli (o możliwość renowacji poduszki z pierzem dowiedz się np. w punkcie szycia kołder puchowych). Jeśli jednak chcesz ją wyrzucić, powinna trafić do kontenera z odpadami zmieszanymi.
Jak samodzielnie wyprać poduszkę z pierza i puchu? W pralce ustawionej na 30-40 stopni Celsjusza. Wirowanie maksymalnie 600 obrotów na minutę. Można suszyć w suszarce elektrycznej.
Poduszka z pianki memory – w dobrej formie będzie przez dwa do trzech lat. Po tym czasie pianka może się zgnieść i utracić właściwości. Poznasz to po tym, że nie wraca sprężyście do pierwotnego kształtu.
Poduszka z mikrokulkami / żelem - takie poduszki trzeba wymieniać co dwa lata z dwóch powodów. Po pierwsze tracą sprężystość, a po drugie ich właściwości hipoalergiczne z czasem zanikają.
Poduszka poliestrowa - poduszki poliestrowe są najmniej trwałe i po roku należy je wymieniać na nowe. Przede wszystkim dlatego, że się odkształcają i nie zapewniają właściwego podparcia. Dłużej mogą posłużyć, kiedy są rzadko używane, np. w pokoju gościnnym.
Jak przedłużyć życie poduszki?
Odpowiednio dbając o poduszkę, można przedłużyć jej życie, a na pewno sprawić, że do końca będzie wygodna. Co robić?
- Korzystaj z osłonek na poduszki, najczęściej zapinane są na suwak i można je kupić razem z poduszką. To warstwa pośrednia między tzw. wsypem a powłoczką. Osłonkę można zdjąć i oddzielnie uprać. Dzięki niej mniej roztoczy i kurzu dostaje się do środka, a wsyp dłużej zostaje czysty.
- Dwa razy do roku pierz poduszkę.
- Regularnie ją wytrzepuj i ubijaj, żeby nadać jej kształt. Dotyczy to zwłaszcza poduszek wypełnionych puchem lub pierzem.
- Płynne zabrudzenia usuwaj od razu. Przeczytaj więcej, jak pozbyć się plam z krwi, a także jak usunąć plamy moczu z tapicerek, pościeli i innych tkanin.
Czytaj też:
7 sposobów, by zasypiać bez problemu i budzić się wypoczętymCzytaj też:
Jak ustawić łóżko w sypialni, by lepiej się spało?